Oceń
Tylko nieliczni Polacy decydują się zaszczepić przeciwko grypie. Z badań przeprowadzonych dla dziennika „Rzeczpospolita”, które osoby najrzadziej sięgają po preparat przeciwko tej chorobie sezonowej, a nawet ile mają dzieci i skąd czerpią wiedzę o świecie: z telewizji czy z internetu. To niezwykle ciekawe dane.
Nie chcą się szczepić, choć epidemia szaleje
Z sondażu IBRiS, którego wyniki opublikowano we wtorek w „Rzeczpospolitej” wynika, że 60 proc. Polaków twierdzi, iż nie zamierza szczepić się przeciwko grypie. „Tylko 17,9 proc. respondentów przyznało się, że przyjęło szczepionkę, a kolejne 18,3 proc. ankietowanych nad nią się zastanawia” – napisano w gazecie. Najpewniej ma to „związek z szalejącą obecnie epidemią chorób atakujących górne drogi oddechowe. Epidemiolodzy mówią, że mamy do czynienia z tzw. epidemią wyrównawczą grypy. Czyli po dwóch latach izolacji i pandemii chorują osoby, które z uwagi na podejmowane wcześniej działania profilaktyczne nie zachorowały w poprzednich latach i są bardzo wrażliwe na zakażenie" – czytamy.
Lekarze od lat powtarzają, że „najlepszym sposobem na uniknięcie sezonowej grypy, oprócz konieczności zachowania dystansu, dezynfekcji i maseczek, są także szczepienia. Te jednak w Polsce nie cieszą się popularnością – co roku szczepi się zaledwie 7-9 proc. populacji. Wstępne dane pokazują, że w tym roku szczepień na grypę może być wyjątkowo mało” – tłumaczą autorzy artykułu.
Szczepienie przeciwko grypie a poglądy polityczne
„Jak wynika z sondażu IBRiS, najwięcej zaszczepionych na grypę jest wśród wyborców opozycji – wśród nich po szczepionkę sięgnął niemal co czwarty ankietowany, a kolejne 20 proc. rozważa taką możliwość. 54 proc. wyborców opozycji nie planuje się zaszczepić. Z kolei osoby głosujące na Zjednoczoną Prawicę to w 13 proc. osoby zaszczepione, a w 26 proc. – rozważające szczepienie" – podaje dziennik. Odsetek niechętnych wobec szczepienia wśród zwolenników obozu rządzącego jest niemal taki sam, jak w przypadku opozycji, czyli 55 proc.
Kto się nie szczepi? Wiek, wykształcenie, liczba dzieci
Okazuje się też, że chęć przyjęcia szczepionki przeciwko grypie rośnie wraz z wiekiem. Najwięcej zaszczepionych jest wśród osób między 40. a 49. rokiem życia, a także wśród tych, które skończyły 70 lat. „Wśród osób niechętnych szczepieniom najwięcej jest osób młodych (w grupie do 39 lat jest to powyżej 80 proc.) i mieszkańców największych miast (66 proc. odpowiedzi)” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
„Tylko co czwarty zaszczepiony ma wyższe wykształcenie. Chętniej szczepią się także osoby posiadające dwoje dzieci niż rodzice jedynaków”. Natomiast „szczepień przeciwko grypie odmawiają osoby mające więcej niż troje dzieci”.
Ciekawe jest również i to, że „zaszczepieni wiedzę o świecie czerpią z TVN (27 proc.), TVN 24 (26 proc.), ale też z TVP (20 proc.)”. Natomiast wśród niezaszczepionych „najwięcej – 72 proc. – jest osób, które wiedzę o świecie czerpią z mediów społecznościowych, a wśród oglądających telewizję – z Polsatu”. Oglądający tę ostatnią telewizję najczęściej też (w 79 proc.) określają swoje zainteresowanie polityką jako „nikłe”.
Źródło: PAP / „Rzeczpospolita”
Oceń artykuł