Szczepionka przeciwko RSV gotowa. To będzie przełom w leczeniu takich infekcji

19.01.2023 11:53

Wirus powodujący zakażenia dolnych dróg oddechowych, czyli RSV, który w ostatnich tygodniach był przyczyną wielu infekcji, niebawem może przestać być aż tak groźny. Jest jednak jeden warunek – trzeba się będzie zaszczepić. Firma Moderna stworzyła opartą na technologii mRNA szczepionkę przeciwko RSV, która jest skuteczna w ponad 80 proc.

Szczepionka przeciwko RSV gotowa
fot. DIGICOMPHOTO/Science Photo Library RF/East News

Amerykańska firma Moderna zasłynęła jako producent szczepionki w technologii mRNA przeciwko COVID-19. W tej samej technologii opracowany został preparat mRNA-1345, chroniący przed wirusem RS (RSV). Z badań wynika, że w III fazie testów klinicznych wykazał on skuteczność sięgającą 83,7 proc. u osób w wieku co najmniej 60 lat z chorobą dróg oddechowych wywołanych przez RSV. Moderna zapowiada, że jeszcze w tym roku wystąpi o rejestrację szczepionki.

Szczepionka przeciwko RSV przebadana. Czy są skutki uboczne?

Badaniami klinicznymi o nazwie ConquerRSV, randomizowanymi i z podwójną ślepą próbą, objęto prawie 37 tys. osób w wieku co najmniej 60 lat. Przeprowadzono je w 22 krajach, m.in. w USA. Oceniano nie tylko skuteczność preparatu, ale także jego bezpieczeństwo stosowania, będące podstawowym warunkiem kontynuowania badań.

Z badań wynika, że działania uboczne szczepionki były łagodne lub umiarkowane. Najczęściej występowały:

  • ból w miejscu ukłucia
  • zmęczenie
  • bóle głowy
  • bóle mięśni
  • bóle stawów.

Firma podkreśla, że obserwacje kliniczne szczepionki są kontynuowane.

Moderna zapowiedziała, że wystąpi o rejestrację preparatu jeszcze w pierwszej połowie 2023 r. Poinformowano też o pracach nad kolejnymi szczepionkami w tej technologii, nakierowanych na inne patogeny, wywołujące najczęściej występujące zakażenia dróg oddechowych. Poza infekcjami wywoływanymi przez COVID-19 i RSV chodzi o grypę sezonową i metapneumowirusy. Te ostatnie patogeny powodują grypopodobne zakażenia dróg oddechowych; objawiają się gorączką, katarem, kaszlem, zapaleniem gardła oraz zapaleniem ucha środkowego.

Dla kogo zakażenie RSV jest najgroźniejsze?

Zakażenia wirusem RS to najczęstsze infekcje dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Jest to tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego (respiratory syncytial virus – RSV). W pierwszym roku życia zaraża się nim 70 proc. dzieci, a w drugim roku ma z nim kontakt już 100 proc. maluchów. U dzieci poniżej piątego roku życia jest najczęstsza przyczyną hospitalizacji. Objawem tego zakażenia jest katar, złe samopoczucie oraz gorączka. U dzieci bardziej podatnych na infekcję może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzelików, a także do zaburzenia pracy serca, duszności wydechowej oraz apatii i nadmiernej senności.

RSV rozprzestrzenia się drogą kropelkową i dotyka osób we wszystkich grupach wiekowych. Podobnie jak dla dzieci infekcja RSV jest też niebezpieczna dla ludzi starszych, u których wirus atakuje dolne drogi oddechowe. Na osoby w wieku co najmniej 60 lat przypada połowa hospitalizacji z powodu tego zakażenia, których w krajach najbogatszych w 2019 r. było około 1 mln. W USA co roku w szpitalach z powodu zakażenia wirusem RS przebywa od 60 do 120 tys. seniorów, a 6-10 tys. z nich umiera.

U ludzi starszych najczęściej dochodzi do powikłań w postaci zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Infekcja może też powodować u nich zaostrzenia współistniejących chorób układu oddechowego, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Jej skutkiem może być też zawał serca, udar mózgu oraz długotrwała niewydolność układu oddechowego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński