Obserwuj w Google News

Szczepienia covid na Krakena. Jak i gdzie się zapisać? Są zmiany

3 min. czytania
Aktualizacja 18.12.2023
06.12.2023 09:38
Zareaguj Reakcja

Akcja szczepień na covid najnowszą szczepionką przeciwko Krakenowi rusza w Polsce 6 grudnia. To późno, bo liczba zachorowań na covid w naszym kraju już jest duża. Jeśli chcemy się zaszczepić nową szczepionką zaktualizowaną do wariantu XBB.1.5, warto wiedzieć, czy w zasadach szczepień na covid coś się zmieniło od zeszłego roku, gdy szczepiliśmy się przeciwko Omikronowi BA.4/5. Oto najważniejsze informacje.

Szczepienie covid przeciwko Krakenowi
fot. SYSPEO/SIPA/SIPA/East News

Samolot z transportem najnowszych szczepionek na Krakena miał wylądować w Polsce 30 listopada, a rozpoczęcie samej akcji szczepień przeciwko covidowi zostało zaplanowane na 6 grudnia 2023 r. Najnowsza szczepionka dostosowana do dominującego wariantu koronawirusa Krakena (XBB.1.5), którą zamówił rząd, to Nuvaxovid, preparat przygotowany przez firmę Novavax.

Szczepionka Nuvaxovid to tzw. preparat białkowy podjednostkowy, bardziej tradycyjny, nie jest oparta na najnowszej technologii mRNA. Ministerstwo zapewnia jednak, że jej skuteczność i bezpieczeństwo jest porównywalne ze szczepionkami mRNA. Przeznaczona jest dla osób powyżej 12. roku życia.

Zobacz też: Szczepienia covid na Krakena. Skierowania w systemie, punkty szczepień w internecie

Zgodnie z przepisami, od 1 grudnia 2023 r. szczepienia przeciw COVID-19 mogą wykonywać:

  • przychodnie POZ (które zgłoszą się po szczepionki)
  • apteki ogólnodostępne, które podpiszą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.

Jak informują rządowe strony, wykaz przychodni POZ oraz aptek ogólnodostępnych, w których można się zaszczepić, zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.

W aptekach przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się jedynie osoby dorosłe (po 18. roku życia).

Jak się zapisać na szczepienie na Krakena?

Warunkiem zapisu na szczepienie jest e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19, które zostanie wystawione automatycznie w systemie (tak jak podczas wcześniejszych akcji szczepień na covid) dla osób, który ukończyły 12. rok życia. W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania uprawniona osoba w punkcie szczepień może je samodzielnie wystawić pacjentom, oceniając ich wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki (musi upłynąć minimum 6 miesięcy).

Na szczepienie covid przeciwko Krakenowi można zapisać się:

O terminach dostępnych wizyt decydują przychodnie oraz apteki.

Uwaga! Od 1 grudnia 2023 r. przestaje funkcjonować infolinia do zapisów na szczepienie przeciw COVID-19. Zapisy będą możliwe jedynie przez IKP oraz bezpośrednio w szczepiących placówkach (przychodniach i aptekach).

Czy szczepienie covid na Krakena jest płatne?

Szczepionka z wariantem XBB będzie dostępna w punktach szczepień od 6 grudnia 2023 r. Szczepienia z użyciem nowej zaktualizowanej do wariantu Kraken szczepionki są kontynuacją szczepień wykonywanych w ramach Narodowego Programu Szczepień. W związku z tym szczepionki do szczepień są finansowaniem przez ministra zdrowia, a koszt usługi (kwalifikacji do szczepienia i jego wykonania) zostanie sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szczepienia na covid z użyciem szczepionek uodporniających na wariant Kraken (XBB.1.5) są dla pacjentów bezpłatne.

Szczepienia te mają charakter zalecanych szczepień ochronnych.

Czy dostępne są również inne szczepionki przeciwko COVID-19?

Tak, w ramach szczepień przeciw COVID-19 aktualnie w Polsce dostępne są cztery rodzaje szczepionek:

  • szczepionka mRNA Comirnaty BA.4–5 (Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 – Pfizer-BioNTech)
  • szczepionka mRNA Comirnaty w dawce dla dzieci Junior (0,6-4 lata) oraz (5-11 lat)
  • szczepionka mRNA Spikevax BA.4–5 (Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.4-5 – Moderna)
  • szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (firmy Novavax) zaktualizowana pod aktualnie dominujący podwariant XBB.1.5.

W zaleceniach dotyczących szczepień przeciwko COVID-19 podkreśla się, że w przypadku szczepienia szczepionką Nuvaxovid (z wariantem XBB.1.5, Krakenem) należy przestrzegać wymaganego odstępu od ostatniej dawki szczepienia, tj. 6 miesięcy. Natomiast w przypadku osób powyżej 12. roku życia, dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19, należy podać 2 dawki w odstępie 3 tygodni.

Nie przegap

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET / Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024 (gov.pl)