Oceń
Darmowe i dobrowolne szczepienia przeciw HPV dostępne są od lat w całej Europie. To skuteczna profilaktyka raka szyjki macicy, który co roku zabija prawie 2 tysiące Polek. Ale dzięki szczepionce możliwa jest ochrona również przed innymi nowotworami, jak rak głowy i szyi, krtani, gardła, prącia, odbytu, jak i brodawek na skórze w okolicach narządów płciowych. Dlatego warto szczepić zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Eksperci podkreślają, że wybór roczników zakwalifikowanych do szczepienia przeciw HPV nie jest przypadkowy: należy zrobić to jeszcze przed inicjacją seksualną. Program nie obejmuje starszych roczników, dlatego lekarze apelują do rodziców 12- i 13-latków o wykorzystanie tego swoistego „okienka”. Sukces programu zależy od jak największej wyszczepialności: warto zapisać dziecko już dziś.
Darmowe szczepienie dla wszystkich dzieci z roczników 2010 i 2011 będzie można wykonać w każdej przychodni POZ, która ma podpisaną umowę z NFZ na realizację programu (a więc nie tylko u swojego lekarza rodzinnego).
Rodzice będą mogli zdecydować, którą szczepionkę wybiorą: dostępne będą dwa rodzaje, o różnym zakresie ochrony (2-walentna oraz 9-walentna). Obie szczepionki będą podawane w schemacie dwudawkowym.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Rejestracja na szczepienia została udostępniona już tydzień temu. Zapisanie dziecka jest bardzo proste: mamy do wyboru kilka opcji. Możemy zrobić to za pomocą IKP (w zakładce “konto Twojego dziecka”), za pośrednictwem infolinii 989 oraz na miejscu w przychodni.
– Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, stanowią sprawdzoną i skuteczną ochronę przed nowotworami, które on wywołuje. Doświadczenia innych krajów, które już wiele lat temu zaczęły szczepić swoich najmłodszych obywateli pokazują, że udało im się zmniejszyć zachorowalność na raka szyjki macicy nawet o 80 proc., czyli niemal całkowicie wyeliminować ten nowotwór – tłumaczy prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii oraz prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Oceń artykuł