Obserwuj w Google News

Szczepionki przeciwko Krakenowi w Polsce. Jest data i zalecenia ministerstwa

2 min. czytania
Aktualizacja 24.11.2023
20.11.2023 11:03
Zareaguj Reakcja

Szczepionka przeciw Krakenowi już niebawem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło datę, od kiedy będzie się można szczepić zaktualizowaną szczepionką na covid przeciwko podwariantowi XBB.1.5. W programie Gość Radia ZET ministra zdrowia Katarzyna Sójka powiedziała, że szczepionki dotrą do Polski pod koniec listopada. Od kiedy realnie będzie się można szczepić i dla kogo będą przeznaczone najnowsze szczepionki? Już to wiadomo.

Szczepionka białkowa od Novavax
fot. Shutterstock

Szczepionki przeciwko Krakenowi niebawem dotrą do Polski. Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w naszym kraju, podobnie jak w całej Europie. Jak dotąd nie mieliśmy jednak najnowszej zaktualizowanej do podwariantu Omikrona Kraken (XBB.1.5) wersji szczepionki na COVID-19. Pierwotnie szczepionki miały być dostępne na początku listopada, ale… nie dotarły. Wciąż nie ma ich tylko w Polsce i na Węgrzech – cała Europa już od dłuższego czasu może się szczepić.

W popołudniowym Gościu Radia ZET u Beaty Lubeckiej Katarzyna Sójka, ministra zdrowia, odpowiadała na pytania dotyczące aktualizowanych szczepionek i zapewniała: – Zamówiliśmy odpowiednią ilość jednej szczepionki. Przedłużyła się akceptacja europejskiego urzędu dopuszczającego do rejestracji. W tej chwili rejestracja została już sfinalizowana i do końca miesiąca będziemy mieć te szczepionki już u siebie w Polsce. Od 6 grudnia będziemy mogli na ten najnowszy wariant wirusa się szczepić.

Zalecenia ministerstwa dotyczące szczepionki przeciwko Krakenowi

Na stronach ministerstwa zdrowia zostały opublikowane zalecenia dotyczące przyjmowania najnowszej szczepionki przeciwko Krakenowi. Na podstawie wielu opinii i rekomendacji, m.in. WHO, ECDC oraz EMA, minister zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki zaktualizowanej dla podwariantu XBB.1.5 (Krakena) jako kolejnej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-1 osobom:

  • w wieku 60 lat wzwyż
  • z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19
  • pracującym w ochronie zdrowia, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

W komunikacie czytamy również, że:

Możliwość wykonania szczepienia i wprowadzenia informacji w e-Karcie Szczepień o podaniu szczepionki adoptowanej z wariantem XBB.1.5, jako dawki przypominającej lub w ramach podstawowego szczepienia zostanie uruchomiona od 6 grudnia 2023 r.”.

Kto może się zaszczepić aktualizowaną szczepionką przeciwko Krakenowi?

Szczepionka białkowa podjednostkowa Nuvaxovid (firmy Novavax) zaktualizowana pod aktualnie dominujący podwariant XBB.1.5. (tzw. Kraken) będzie dostępna nie tylko dla osób z grup ryzyka. Szczepionką przeciwko Krakenowi mogą się bezpłatnie zaszczepić wszyscy, którzy wyrażają taką chęć – informuje resort zdrowia. Muszą jednak spełnić 2 warunki (zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego):

  1. muszą mieć ukończony 12. rok życia
  2. od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Aktualizowaną szczepionkę mogą przyjąć także osoby, które dotąd nie szczepiły się przeciwko COVID-19 – jako dawkę pierwszą. W przypadku osób dotychczas nieszczepionych przeciw COVID-19, które mają więcej niż 12 lat, należy podać 2 dawki w odstępie 3 tygodni. Zalecany odstęp podania kolejnej dawki przypominającej od przyjęcia ostatniej dawki przypominającej wynosi co najmniej 6 miesięcy.

Ministerstwo Zdrowia: kto może się zaszczepić?
fot. Ministerstwo Zdrowia: kto może się zaszczepić?

Źródło: Radio ZET / Ministerstwo Zdrowia