Obserwuj w Google News

Czy szczepionkę donosową na grypę można podać w domu? Odpowiada pediatra

1 min. czytania
29.09.2023 11:41
Zareaguj Reakcja

27 września, zwolniono do obrotu pierwszą serię donosowej szczepionki przeciw grypie Fluenz Tetra. Szczepionka niedługo trafi do aptek i jest dostępna bezpłatnie (w ramach refundacji) dla dzieci po ukończeniu 24. miesiąca życia. Czy taką szczepionkę można podać dziecku w domu? Wyjaśnia pediatra, Monika Działowska.

Czy szczepionkę Fluenz Tetra można podać w domu? Wyjaśniamy
fot. Shutterstock

Fluenz Tetra to szczepionka przeciw grypie, która podawana jest drogą donosową, poprzez specjalny aplikator. Całkowita dawka to 0,2 ml do obu nozdrzy. Szczepionka jest w pełni bezpieczna i przygotowana w taki sposób, że nawet jeśli dziecko kichnie czy będzie miało katar po jej podaniu, będzie ona skuteczna. Szczepionkę Fluenz Tetra można podawać w tym samym czasie, co inne, obowiązkowe szczepionki.  Dziecko powinno być jednak zdrowe, ponieważ przekrwienie błony śluzowej nosa może utrudnić właściwą aplikację szczepienia.

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy takie szczepienie można podać dziecku w domu. Odpowiedź jest jednoznaczna: szczepienie ZAWSZE podaje wykwalifikowany personel.

– Szybko pojawiły się pytania o szczepionkę donosowa. Czy rodzice mogą ją podawać w domu? Absolutnie nie. Szczepimy w przychodni nie tylko dlatego, że robimy wkłucia, ale też dlatego, że mogą wystąpić działania niepożądane, np. alergiczne. Są one bardzo rzadkie, ale mogą wystąpić. Wtedy dobrze, żeby taka szczepionka była podana w placówce medycznej, gdzie od razu może być udzielona pomóc w razie potrzeby – wyjaśnia pediatra, Monika Działowska.