Obserwuj w Google News

Wyjazdowe punkty szczepień na COVID-19. Kto może skorzystać? Na czym to polega?

1 min. czytania
Aktualizacja 20.05.2021
20.05.2021 10:26
Zareaguj Reakcja

Jesteś osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną, chcesz skorzystać ze szczepień na COVID-19, ale nie możesz stawić się w szpitalu/przychodni? Ten problem ma rozwiązać wyjazdowy punkt szczepień. Na czym to polega? Kto może skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień?

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wyjazdowy punkt szczepień to rozwiązanie, które ma zapewnić dostęp do szczepień na COVID-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale z różnych powodów nie mogą dotrzeć samodzielnie do placówki medycznej.

Z wyjazdowych punktów szczepień przeciw  COVID-19 mogą korzystać osoby, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie - osoby ciężko chore (tzw. pacjenci leżący).

Na czym to polega? Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Lekarz z zespołu wyjazdowego może dokona kwalifikacji do szczepień. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem czasu, więc wyjazdowy punkt szczepień odwiedzi go dwukrotnie. 

Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są:

  • ważne skierowanie na szczepienie,
  • dokumentacja medyczna i wiedza lekarza/pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.

Jak zapisać się na szczepienie?

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień, wystarczy zadzwonić do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki przyjmą zgłoszenie pacjenta, lub opiekuna. Jeśli stan zdrowia zgłoszonej osoby kwalifikuje się do szczepienia w domu – przychodnia POZ przekaże informację do wyjazdowego punktu szczepień.

Na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie. Liczy się wyłącznie bezpośredni kontakt z własną przychodnią POZ lub pielęgniarką opieki długoterminowej.

Źródło: gov.pl