Obserwuj w Google News

Wirusolog o zakrzepicy: lot samolotem jest groźniejszy niż szczepionka AstraZeneca

1 min. czytania
Aktualizacja 11.10.2022
07.04.2021 13:55
Zareaguj Reakcja

Włoski wirusolog odniósł się do kontrowersji wokół szczepionki AstraZeneca: "zakrzepica częściej występuje po locie samolotem niż po szczepieniu przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca".

Zakrzepica
fot. EAST NEWS

– Lot samolotem sto razy bardziej grozi wystąpieniem zakrzepicy niż szczepionka AstraZeneca – stwierdził w środę włoski wirusolog Andrea Crisanti i dodał: – To mówią wszyscy, nie ja to wymyśliłem. Dwie osoby na dziesięć tysięcy zagrożone trombofilią mogą mieć niekorzystne objawy, kiedy lecą samolotem, a to jest sto razy więcej niż w przypadku zaszczepienia szczepionką AstraZeneca.

Jego zdaniem szczepionka ta jest "jedną z najbezpieczniejszych na świecie" i dodał "ryzyko wystąpienia zdarzenia zakrzepowego u osób, które na to cierpią, jest sto razy wyższe, gdy lecą samolotem niż gdy ktoś się zaszczepi".

Ekspert udzielił wywiadu włoskiej stacji telewizyjnej SkyTg24 i odniósł się do polemik wokół hipotezy możliwych skutków ubocznych preparatu w postaci zakrzepów krwi.

– Tak się martwimy jednym przypadkiem na 2,5 miliona. To jasne, że osoba z nadwagą, która pali papierosy, ma ponad 40 lat i na przykład bierze estrogeny, jest bardziej zagrożona pojawieniem się zakrzepicy – powiedział wirusolog i dodał: – Mamy 35 milionów osób zaszczepionych, 60 przypadków niekorzystnych reakcji, być może śmiertelnych u 10 osób. Ta szczepionka daje jedne ciężkie powikłania na 2,5 miliona zaszczepionych osób!

Jego zdaniem szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19, a to obecnie jest najważniejszym celem.

Źródło: PAP