Obserwuj w Google News

Czy trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 czeka nas już jesienią? Odpowiada prof. Horban

2 min. czytania
27.05.2021 13:07
Zareaguj Reakcja

W porannym programie „Gość Radia ZET” Beata Lubecka gościła prof. Andrzeja Horbana - doradcę premiera ds. walki z COVID-19, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych. Odpowiadając na pytania słuchaczy, profesor wyjaśnił m.in., czy trzecia (bądź druga) dawka szczepionki będzie potrzebna już jesienią.

Andrzej Horban - trzecia dawka szczepionki
fot. Radio ZET

Wciąż pojawiają się pytania o szczepienia przeciwko COVID-19, choć niemal z każdym dniem przybywa nowych informacji o szczepionkach i ich podawaniu. Wiemy coraz więcej, ale wątpliwości i tak się rodzą. Na szczęście duża część Polaków chce się szczepić – w systemie programu szczepień jest zarejestrowanych około 50 proc. pełnoletnich Polaków (osoby zapisane na szczepienie i te, które otrzymały już szczepionkę). Prof. Andrzej Horban uważa, że należy zaszczepić jak największą część populacji (najlepiej 90 proc.), bo tylko wtedy koronawirus przestanie nam zagrażać. Beata Lubecka pytała doradcę premiera, jak dalej będzie przebiegał program szczepień.

Czy jesienią będzie potrzeba podania trzeciej dawki szczepionki?

– Miejmy nadzieję, że jeszcze nie, bo odpowiedź immunologiczna powinna się utrzymywać przynajmniej przez rok – powiedział prof. Horban. Tłumaczył, że wynika to z badań przedrejestracyjnych szczepionek. Kilkadziesiąt tysięcy osób, które zostały zaszczepione w ramach badań klinicznych, nadal jest obserwowanych, a naukowcy kontrolują, czy ludzie ci chorują, monitorowany jest poziom ich odporności. To twarde fakty naukowe: ponad rok po szczepieniu zdecydowana większość tych osób nadal jest chroniona przez szczepionkę przeciwko COVID-19, wyjaśniał profesor.

Czy jest możliwość, że szczepionka przeciwko COVID-19 straci skuteczność?

Na razie szczepionki są skuteczne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, natomiast co będzie później, gdy minie więcej niż rok? – Tego po prostu nie wiemy – powiedział doradca premiera ds. walki z COVID-19. Dodał również: – Teoretycznie istnieje taka możliwość, że wirus będzie mutował w taki sposób, że szczepionka nie będzie skuteczna.

Bardzo możliwe, że szczepionka przeciwko COVID-19 będzie musiała wyglądać tak, jak ta przeciwko grypie: będzie przystosowywana do pojawiających się nowych wariantów. To wszystko jest jednak przed nami. Stan wiedzy na dzisiaj wygląda tak, że nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki [bądź drugiej dawki w przypadku szczepionki jednodawkowej – przyp. red.] – wyjaśniał w Radiu ZET prof. Andrzej Horban.

Źródło: Radio ZET

Posłuchaj podcastu