Obserwuj w Google News

Dwie szczepionki w jednym: na grypę i COVID-19. Będzie szczepionka skojarzona

1 min. czytania
10.09.2021 11:30
Zareaguj Reakcja

Moderna, producent jednej ze szczepionek przeciw COVID-19 w technologii mRNA, ogłosiła właśnie ucieczkę do przodu. Firma pracuje nad zupełnie nową skojarzoną szczepionką, która ma dawać odporność przeciwko dwóm chorobom jednocześnie.

Moderna wyprodukuje szczepionkę na grypę i COVID-19
fot. Jan Graczynski/East News

Amerykańska firma Moderna pracuje nad podawanym w jednym zastrzyku preparatem, który będzie w sobie zawierać zarówno dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19, jak i eksperymentalną szczepionkę przeciw grypie.

– To byłaby dla nas wielka szansa, gdyby udało nam się wprowadzić na rynek wysoce skuteczną coroczną szczepionkę przypominającą przeciwko chorobom układu oddechowego – powiedział dyrektor generalny firmy Stephane Bancel na czwartkowej prezentacji. Dodał, że według niego Moderna może być pierwszym przedsiębiorstwem farmaceutycznym, które opracuje skojarzoną szczepionkę przeciw grypie i COVID-19.

Badania nad nowymi szczepionkami trwają

Firma pracuje również nad kilkoma szczepionkami przeciw grypie i wirusowi RSV, który jest częstą przyczyną infekcji układu oddechowego u niemowląt i małych dzieci na całym świecie, a szczególnie niebezpieczny jest dla wcześniaków.

Moderna poinformowała również, że trwają badania kliniczne podczas których jej szczepionka przeciw COVID-19 jest podawana dzieciom w wieku od pół roku do 11 lat.

Badania kliniczne szczepionek przeciwko COVID-19 z udziałem dzieci poniżej 12. roku życia prowadzą również inni producenci szczepionek przeciwko chorobie wywoływanej przez koronawirusa: Pfizer BioN/Tech oraz AstraZeneca, o czym informowały one już kilka miesięcy temu.

Szczepionki w technologii mRNA (Pfizer i Moderna) są w Polsce dopuszczone do stosowania u osób powyżej 12. roku życia.

Źródło: PAP