Zamknij

Chcesz zaszczepić się przeciwko grypie? Szczepionka w sprayu jest równie skuteczna!

Monika Piorun
16.08.2016 12:41

Amerykańskie Kolegium Lekarzy oświadczyło, że szczepionki na grypę w formie preparatów do nosa w aerozolu, są równie skuteczne, co standardowe szczepionki podawane domięśniowo.

Sprawy do nosa skuteczniejszy niż szczepionka na grypę
fot. ---

Grypa to choroba zakaźna układu oddechowego o podłożu wirusowym, przenoszona zwykle drogą kropelkową. Choć jej przebieg jest bardzo zróżnicowany, może nawet prowadzić do śmierci.

Do tej pory za najskuteczniejszą ochronę przeciwko tej uporczywej dolegliwości, oprócz dbania o higienę osobistą i częstego mycia rąk, lekarze uważali szczepienia. Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w Stanach Zjednoczonych zaleca, by korzystać z nich regularnie raz do roku, najlepiej do końca października, by zapobiec rozwojowi infekcji. 

Szczepionka w sprayu

650x350_flumist_ineffective
fot.
fot. FluMist, webmed.com

Kilka lat temu na świecie pojawiły się nowego typu szczepionki, które można aplikować bezpośrednio do nosa za pomocą środka w aerozolu. Ze względu na łatwość użycia i (jak dotąd sądzono) umiarkowaną skuteczność, rekomendowano je głównie dzieciom od 6 miesiąca do 5. roku życia. Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych nie wpisał ich nawet na listę preparatów polecanych w sezonie 2015-2016.

Najnowsze badania naukowe, opublikowane na łamach Annals of Internal Medicine, wskazują jednak, że szczepionki zawierające żywe drobnoustroje - takie jak w przypadku preparatów w formie sprayu do nosa (np. FluMist) - zapewniają taką samą ochronę przed grypą, jak standardowe szczepionki podawane domięśniowo.

Nowe wyniki badań dzięki Huterytom

8202220556_8f5b1148be_o
fot.
fot. Hutterite-women, flickr.com

Dr Mark Loeb z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie wraz ze swoim zespołem naukowym doszedł do zaskakujących wniosków, dzięki danym zebranym wśród przedstawicieli kolonii złożonej z przedstawicieli specyficznej grupy religijnej.

Na podstawie wyników badań społeczności Huterytów - wyznawców odłamu protestantyzmu, żyjących (podobnie jak amisze) w odizolowaniu od współczesnej cywilizacji - zespół Marka Loeba ustalił, że szczepionki w formie sprayu, podane 1186 dzieciom pochodzącym z 52 kolonii w prowincji Alberta i Saskatchewan, są równie skuteczne, co zwykłe szczepionki zaaplikowane 3 425 pozostałym uczestnikom eksperymentu.

Kanadyjscy eksperci przekonują, że wyniki ich badań podważają dane podane wcześniej przez Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień Ochronnych, które wskazują na ograniczoną skuteczność szczepionek przeciwko grypie w formie aerozolu do nosa.

Czy warto się szczepić przeciwko grypie?

PrzeczytajPrzez katar sienny mamy więcej neuronów w mózgu

 

___

zdrowie.radiozet.pl/π