Obserwuj w Google News

Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku 12-16 lat. Grzesiowski: bezpieczna i skuteczna

2 min. czytania
28.05.2021 14:21
Zareaguj Reakcja

EMA zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciw COVID-19 dla młodzieży w wieku 12-16 lat. To o preparat firmy Pfizer, którym już szczepieni są Polacy w wieku powyżej 16 lat. Czy szczepionka jest bezpieczna dla dzieci powyżej 12 roku życia? Czy jest skuteczna? Wyjaśnia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

Szczepionka Pfizer
fot. Shutterstock

W piątek 28 maja Europejska Agencja Leków (EMA) podjęła decyzję o zatwierdzeniu szczepionki firm BioNTech i Pfizer dla grupy wiekowej 12-16 lat.

W Polsce na szczepienia przeciwko COVID-19 mogą zapisywać się już osoby od 16. roku życia, ale nie młodsze. Decyzja Europejskiej Agencji Leków powoduje, że szczepienia przeciw COVID-19 będą dostępne dla osób uczęszczających do szkoły podstawowej.

Czy to bezpieczne? Czy skuteczne? Wyjaśnia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

Szczepionka Pfizer dla nastolatków w wieku 12-16 lat

Najnowsze badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień wśród najmłodszych.

- Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat została potwierdzona w badaniu klinicznym – stwierdza na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Zdaniem dr Grzesiowskiego jest to ''ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka''.

Specjalista powołuje się na badania opublikowane przez ''New England Journal od Medicine''. Objęto nimi 2260 dzieci w wieku 12-15 lat, połowa z nich otrzymała szczepionkę Pfizera i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech, a pozostali jedynie placebo. Podobnie jak w innych grupach wiekowych preparat ten wykazuje wysoką skuteczność oraz korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych – stwierdzają autorzy badania w artykule ''Safety, Immunogenicity, and Efficacy of the BNT162b2 Vaccine in Adolescents''. Dodają, że wśród nastolatków w wieku 12-15 lat odpowiedź immunologiczna jest nawet większa niż u dorosłych.

Do szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci przekonują Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) oraz Amerykańskie Towarzystwa Udaru Mózgu (ASA). ''Zdecydowanie apelujemy – stwierdzają we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele obu towarzystw - do wszystkich dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych w USA o przyjęcie szczepionki przeciwko COVID, gdy tylko będą mogli ją otrzymać, zgodnie z niedawnym zatwierdzeniem przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli Chorób (CDC)''.

AHA i ASA dodają, że według badań klinicznych szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne prawie w 100 proc. w zapobieganiu śmierci i hospitalizacji z powodu zakażenia COVID-19.

Źródło: PAP