Oceń
W Polsce rodzi się ponad 20 tys. wcześniaków rocznie. Ze względu na nie w pełni wykształcony układ odpornościowy i częstszy kontakt ze służbą zdrowia, wcześniaki są grupą szczególnie narażoną na zakażenia. Mają wyższe ryzyko zakażenia pneumokokami, zachorowania na krztusiec, zachorowania na grypę oraz wyższe ryzyko śmiertelnie niebezpiecznej w ich przypadku biegunki rotawirusowej. Dlatego tak ważne są dla nich szczepienia.
Zgodnie z definicją obowiązującą w Polsce: "wcześniak to dziecko urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży". Zalecenia dotyczące szczepień dzieci przedwcześnie urodzonych oraz z małą masą urodzeniową, zebrano w publikacji "Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci" (PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2018).
Najważniejsze zlecenia dotyczące szczepienia wcześniaków:
- Wcześniaki powinny być szczepione zgodnie z wiekiem metrykalnym, w tym samym wieku co dzieci urodzone o czasie.
- Mała masa urodzeniowa nie stanowi przeciwwskazania do szczepień. Wyjątek stanowi szczepienie na gruźlicę (BCG), które w Polsce wykonuje się u dzieci, które uzyskały masę 2000 g. Bardzo ważne jest, aby - przy braku przeciwwskazań - szczepionka BCG została podana przed opuszczeniem oddziału noworodkowego.
- W przypadku dzieci z małą masą urodzeniową (<2000 g), modyfikacji ulega też schemat szczepienia na WZW typu B. W ramach szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) należy podać łącznie cztery dawki szczepionki w schemacie czasowym 0, 1, 2 i 12 miesięcy, w tym pierwszą dawkę najlepiej podać w pierwszej dobie życia.
- U dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g należy zastosować szczepionkę błoniczo-tężcowo-krztuścową z bezkomórkowym składnikiem krztuśca (aktualnie szczepienia te realizowane są szczepionką wysoko skojarzoną 5 w 1).
- W możliwie szybkim terminie należy podać szczepionkę przeciw pneumokokom.
- Szczepienie przeciwko rotawirusom zalecane jest wszystkim wcześniakom w optymalnym wieku kalendarzowym, nawet jeśli w tym okresie nadal przebywają one na oddziale szpitalnym, a nie występują bezwzględne przeciwwskazania do podania szczepionki.
Ważne! Do szczepień, które należy zalecić osobom z najbliższego otoczenia, należą: szczepienie przeciwko grypie, przeciwko krztuścowi oraz przeciwko ospie wietrznej.
Szczegółowe zalecenia znaleźć można TUTAJ>>
Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl
Oceń artykuł