Zamknij

Szczepienia przeciwko COVID-19: kiedy i gdzie będziemy mogli się zaszczepić?

29.12.2020
Aktualizacja: 29.12.2020 12:05

Szczepienia przeciwko COVID-19 to obecnie bardzo gorący temat. Pytania, które najczęściej są zadawane, brzmią: kiedy będą mogli się zaszczepić zwykli Polacy oraz jak będzie wyglądał proces szczepień. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Szczepienie przeciwko COVID-19
fot. Shutterstock

Szczepienie przeciwko COVID-19 są dobrowolne i bezpłatne, nawet dla osób bez ubezpieczenia zdrowotnego. Szczepienie będzie można zrealizować (po uprzednim umówieniu się) w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jak wygląda proces szczepień przeciw COVID-19?

Osoba, która chce się zaszczepić, może zgłosić swoją gotowość na trzy sposoby:

  • poprzez infolinię (pod numerem 989, połączenie jest bezpłatne),
  • u lekarza POZ,
  • na dedykowanej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie  (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Takie zaproszenia będą generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień.

Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Po otrzymaniu zaproszenia na szczepienie pacjent musi przejść badanie kwalifikujące do szczepienia. Może być ono wykonane przez lekarza lub pielęgniarkę.

Po szczepieniu pacjent powinien pozostać w punkcie szczepień na około 15 minut, by sprawdzić, czy nie ma reakcji alergicznej po podaniu szczepionki.

Kolejne szczepienie zostanie wykonane 21 dni po pierwszym zaszczepieniu. W tym czasie pacjent ma obserwować się czy np. nie występują opóźnione reakcje poszczepienne

Gdzie będzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 będzie można wykonać stacjonarnie w:

  • w placówkach POZ i AOS (ambulatoryjna opieka specjalistyczna),
  • innych placówkach medycznych (także tych prywatnych),
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

W przypadku osób, które nie będą mogły przemieszczać się samodzielnie, szczepienie zostanie wykonane przez mobilne zespoły szczepiące.

Ważne!

Dokładne daty szczepienia dla poszczególnych grup wiekowych będą jeszcze podane przez resort zdrowia.

Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?

Etap O: Pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej oraz pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocnicy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Etap 1: Pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe (w tym m.in. wojsko polskie, policja, straż graniczna, straż miejska, gminna, pracownicy TOPR oraz GOPR) pracownicy sektora edukacji.

Etap 2: Osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciąłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Lista chorób przewlekłych została zarekomendowana przez Radę Medyczną i będzie podlegać aktualizacji wraz z pojawiającymi się nowymi dowodami naukowymi. Na razie na liście znajdują się m.in. przewlekłe choroby nerek, deficyty neurologiczne (np. demencja), choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzyca, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, choroby układu sercowo-naczyniowego, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astma oskrzelowa, talasemia, mukowiscydoza, anemia sierpowata.

Ważne!

Pacjenci, u których występuj choroby współistniejące mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują. Optymalny czas szczepienia w przypadku pacjentów onkologicznych należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia.

Etap 3: Przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

Ważne!

W ramach trzeciego etapu szczepieni będą również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.

Kiedy będą mogli zostać zaszczepieni zwykli Polacy spoza do grup priorytetowych?

Proces powszechnych szczepień rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku, a dokładnie 15 stycznia 2021 r., kiedy ruszą oficjalne zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19. Każdy dostanie e-zaproszenie, które będzie ważne przez 60 dni. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień.
Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania na szczepienia. Może to uczynić lekarz z dostępem do aplikacji webowej gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.

Jak wygląda szczepienie przeciwko COVID-19?

Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny. Następnie pacjent zostanie poddany krótkiej obserwacji i po 21 dniach otrzyma kolejną dawkę szczepionki.

Czy trzeba się szczególnie przygotowywać do szczepienia przeciwko COVID-19?

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej, gdy jesteśmy wypoczęci. Także po szczepieniu nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem, stanem zdrowia.

Czy informacja o zaszczepieniu będzie ogólnie dostępna?

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. w przypadku, gdy będzie ono dwudawkowe - po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.

Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Ważne!

Jeśli masz pytania związane ze szczepieniami przeciwko COVID-19, możesz je przesłać na adres: szczepionki@nfz.gov.pl.

Źródło: gov.pl/web/szczepimysie