Szczepienia nastolatków 12-15 lat przeciw COVID-19 w Polsce - jak, gdzie, kiedy?
Kolejne grupy młodzieży są włączane do programu szczepień przeciwko COVID-19. Po 16- i 17-latkach przyszedł czas na nastolatków powyżej 12. roku życia. Jak będą przebiegały szczepienia w tej grupie dzieci? Oto oficjalna informacja rządu na ten temat.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Również Rada Medyczna przy premierze polskiego rządu jest za szczepieniami nastolatków powyżej 12. roku życia. Szczepienia w Polsce rozpoczną się jeszcze w czerwcu. W konferencji prasowej nt. szczepień osób w wieku 12-15 lat wzięli udział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji Przemysław Czarnek.
Kiedy rozpoczną się szczepienia dzieci w Polsce?
Szczepienia dla nastolatków w wieku 12-15 lat ruszają 7 czerwca. - To ponad 2 mln osób - powiedział minister Dworczyk. Zdaniem polskich ekspertów z Rady Medycznej przy premierze, badania wskazują jednoznacznie, że dla tej grupy wiekowej szczepienia są bezpieczne i skuteczne.
Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym ministerstwa zdrowia, 7 czerwca zostaną wystawione e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat. A zasady zapisywania 12-latków i starszych dzieci na szczepienia przeciwko COVID-19 będą takie same jak zasady zapisywania 16-latków. Rodzice będą więc mogli zapisywać dzieci na szczepienia na wszystkie dostępne dotąd sposoby:
- telefonicznie pod numerem całodobowej infolinii 989,
- wysyłając SMS-a na numer 880 333 333,
- poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta
- w punkcie szczepień.
Jaki ma być schemat szczepienia nastolatków w wieku 12-15 lat?
Do szczepienia osób w wieku 12-15 lat będzie wykorzystywana szczepionka Pfizer, bo tylko ona została dopuszczona na razie do szczepienia dzieci przez Europejską Agencję Leków (EMA). Nastolatkom w wieku 12-15 lat szczepionka przeciw COVID-19 będzie podawana w tym samym schemacie co dorosłym, czyli dwie dawki domięśniowo w odstępie co najmniej 3 tygodni.
Szczepienia dla młodzieży w wieku 12-15 lat, podobnie jak w przypadku dorosłych oraz nastolatków 16+, nie będą obowiązkowe. Przystąpienie do szczepień będzie zależało od woli dzieci i ich opiekunów (opiekun musi wyrazić zgodę na szczepienie).
Gdzie będą odbywały się szczepienia?
Od 7 czerwca szczepienia będą odbywały się w dotychczasowych populacyjnych punktach szczepień.
Szczepienia w szkołach zaczną się dopiero od 13 września 2021 i potrwają do 17 września. W drugim tygodniu września (6-10 września) będą zbierane kwestionariusze zdrowotne potrzebne do kwalifikacji do szczepienia, zaś już w czerwcu zostanie przeprowadzona szeroka akcja informacyjna w szkołach.
Minister edukacji Przemysław Czarnek: - EMA rozważa decyzję o szczepieniu dzieci od 7 do 11 lat. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, a Rada Medyczna przy premierze poprze te rekomendacje, po wakacjach będziemy szczepić dzieci młodsze.
- Jest szansa, że we wrześniu będą wyniki badań dot. szczepienia dzieci w wieku od 7 lat. Wtedy EMA podejmie decyzje ws. szczepienia w tej grupie wiekowej - powiedział minister Niedzielski.