Obserwuj w Google News

Szczepienia na grypę: przeciwwskazania [LISTA]

2 min. czytania
Aktualizacja 24.11.2021
24.11.2021 10:39
Zareaguj Reakcja

W Polsce rejestruje się co roku od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Przed tą chorobą można się skutecznie chronić, przyjmując szczepionkę. Czy każdy może zaszczepić się przeciw grypie? Sprawdź LISTĘ przeciwwskazań.

Bartosz Krupa/East News
fot. Bartosz Krupa/East News

Najskuteczniejszą metodą walki z grypą są szczepienia ochronne, które zabezpieczają przed zachorowaniem na grypę (wzmacniają odporność na zakażenie) oraz przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami, gdy dojdzie do zakażenia wirusem grypy.

Co sezon epidemiczny (każdego roku) opracowywana jest nowa szczepionka przeciw grypie, na podstawie aktualnie krążących szczepów wirusa. 

Szczepionkę przeciw grypie może przyjąć każdy człowiek już od 6. miesiąca życia (w zależności od składu szczepionki), o ile nie ma przeciwwskazań medycznych. Szczepienia są jednak szczególnie zalecane osobom z grup ryzyka (osoby starsze, przewlekle chorzy) oraz grup zawodowych narażonych na kontakt z wirusem (pracownicy ochrony zdrowia, osoby pracujące w dużych skupiskach ludzkich).

Szczepienia przeciw grypie: przeciwwskazania. Kto nie może się zaszczepić?

Istnieje niewiele przeciwwskazań wykluczających ze szczepienia przeciw grypie. Niektóre z nich to tzw. przeciwwskazania czasowe, które są powodem do odroczenia szczepienia, a nie całkowitej rezygnacji.

Czasowym przeciwwskazaniem do wykonania szczepienia jest ostra choroba o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, przebiegająca z gorączką lub bez niej.

LISTA przeciwwskazań do szczepień przeciwko grypie:

  • ostre choroby gorączkowe,
  • zaostrzenia choroby przewlekłej,
  • poważne  niepożądane odczyny po poprzednim szczepieniu przeciwko grypie,
  • uczulenie na białko jaja kurzego w stopniu anafilaksji.

W każdym przypadku o podaniu szczepionki decyduje lekarz, który określa, czy stan zdrowia pacjenta stanowi faktyczne przeciwwskazanie do szczepienia. Ciąża i czas karmienia dziecka piersią nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciw grypie. Szczepionki inaktywowane są rekomendowane dla kobiet w ciąży przez ekspertów skupionych w Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP) w Centers for Disease Control and Prevention oraz American College of Obstetrics and Gynecology (ACOG). Zdaniem ekspertów kobiety ciężarne należy szczepić, ponieważ istnieje ryzyko ekspozycji kobiety na chorobę zagrażającą jej samej lub jej dziecku.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl; luxmed.pl; gov.pl