Oceń
Szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne dla osób z chorobami współistniejącymi, zapewnia mikrobiolog dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
Na rządowej stronie gov.pl można przeczytać, że ''Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciw COVID-19, w tym również w grupach ryzyka osób z chorobami przewlekłymi, są potwierdzone w badaniach klinicznych prowadzonych w licznych grupach uczestników.''
Szczepienia na COVID-19 dla osób przewlekle chorych
Szczepienie osób z chorobami współistniejącymi jest szczególnie ważne, bo są one bardziej podatne na ciężki przebieg COVID-19, częściej też przebywają w placówkach ochrony zdrowia, gdy są w trakcie diagnostyki lub leczenia i są narażeni na kontakt z zakażonymi koronawirusem.
- Proszę też pamiętać, że przed każdym szczepieniem pacjent jest badany przez lekarza i to właśnie lekarz kwalifikuje pacjenta w oparciu o jego aktualny stan zdrowia. To m.in. dlatego tak ważne jest, by rzetelnie wypełnić ankietę kwalifikacyjną – podkreśla dr Marek Bartoszewicz.
Osoby z niektórymi chorobami przewlekłymi mogą zaszczepić się przeciwko COVID-19 wcześniej, bo już w I etapie - chodzi o osoby:
- dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
- z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
- poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej,
- po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.
Osoby chore przewlekle w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia mogą zaszczepić się w etapie II.
Lista chorób współistniejących, które uprawniają do szczepienia w II etapie:
- przewlekłe choroby nerek,
- deficyty neurologiczne (np. demencja),
- choroby płuc,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- POChP,
- choroby naczyń mózgowych,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedobory odporności,
- choroby układu sercowo-naczyniowego,
- przewlekłe choroby wątroby,
- otyłość,
- choroby związane z uzależnieniem od nikotyny,
- astma oskrzelowa,
- talasemia,
- mukowiscydoza,
- anemia sierpowata.
Chorzy na wymienione wyżej choroby, mogą zgłosić się do lekarza POZ z prośbą o wystawienie e-skierowania na szczepienie przeciwko COVID-19 niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują.
Zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 choroby płuc, choroby nerek, choroby nowotworowe, alergie, choroby układu krążenia nie są przeciwskazaniem do szczepienia przeciw COVID-19, ale ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący na podstawie stanu zdrowia pacjenta.
Pacjenci onkologiczni w trakcie chemioterapii również mogą przyjąć szczepionkę, ale optymalny czas szczepienia należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia.
Przeciwwskazaniem do szczepienia na COVID-19 nie jest też przyjmowanie leków na choroby przewlekłe.
Źródło: PAP, gov.pl
Oceń artykuł