Obserwuj w Google News

Prof. Marczyńska: namawiam do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat, zakończmy tę pandemię

3 min. czytania
Aktualizacja 26.11.2021
26.11.2021 12:36
Zareaguj Reakcja

Im więcej zaszczepionych, tym szybszy koniec pandemii – przekonuje prof. Magdalena Marczyńska i zapewnia, że będzie namawiała wszystkich rodziców do zaszczepienia swoich dzieci. Zwłaszcza że, jak pokazują najnowsze dane austriackie, w tej fali pandemii to właśnie młodsze dzieci są najbardziej narażone na zakażenie i poważne zachorowanie na COVID-19.

Szczepienia dzieci 5-11 lat - jak i kiedy
fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN
  1. „Musimy przyspieszyć koniec tej pandemii”
  2. W Polsce szczepionka dla dzieci w grudniu
  3. Jaki będzie schemat szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat?
  4. W tej fali na COVID-19 choruje niezwykle dużo dzieci

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła zatwierdzenie szczepionki Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Rzecznik polskiego MZ poinformował, że szczepionki dla dzieci zostaną dostarczone do Polski w połowie grudnia – to już niebawem. Potrzebne są jednak działania, które przekonają rodziców, by szczepić maluchy przeciwko COVID-19. Lekarze nie mają wątpliwości, że  trzeba szczepić również najmłodszych.

Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przyznała w rozmowie z PAP, że szczepionka może w znaczący sposób ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne i ochronić dzieci zakażające się SARS-CoV-2 przed ewentualną hospitalizacją.

„Musimy przyspieszyć koniec tej pandemii”

Prof. Marczyńska pytana o skuteczność szczepionki Pfizer dla dzieci powiedziała, że producenci wskazują na 90-proc. skuteczność w zakresie zapobiegania objawowemu przebiegowi COVID-19.

– Będę namawiała każdego rodzica do zaszczepienia dziecka. Pozwoli to ustabilizować pracę szkół, życie rodzinne, ale i być może w końcu pozwoli przeciąć łańcuch zakażeń – tłumaczyła ekspertka. – Tu jeszcze rodzice powinni zaszczepić się w większym procencie. Każda kolejna zaszczepiona osoba w populacji przyspiesza jednak koniec tej pandemii. Szczepionka ochroni dzieci przed hospitalizacją z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. A rzeczywiście w tej fali objawowych zakażeń wśród dzieci, którym trzeba udzielić pomocy w szpitalu, jest zdecydowanie więcej niż wcześniej – wskazała prof. Marczyńska.

W Polsce szczepionka dla dzieci w grudniu

Kiedy ta szczepionka będzie w Polsce? Spodziewamy się, że pod koniec grudnia. Na początku będzie jej niewiele. Jest więc nadzieja na duże zainteresowanie, gdyż będzie to w pierwszym okresie towar reglamentowany – podkreśliła prof. Marczyńska z WUM.

Przyznała, że lekarki z nią pracujące z utęsknieniem czekają na możliwość zaszczepienia swoich dzieci. Rodzice pacjentów, których leczy, są natomiast w tej sprawie podzieleni. – Część ludzi chce szczepić dzieci, bo jest już bardzo mocno zmęczona kolejnymi kwarantannami szkolnymi. Bo będzie rzeczywiście tak, że dzieci zaszczepione zostaną z obowiązku kwarantanny zwolnione – wskazała prof. Marczyńska.

Jaki będzie schemat szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat?

EMA uznała, że korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego COVID-19.

U dzieci w wieku od 5 do 11 lat dawka szczepionki Comirnaty, opracowanej przez BioNTech i Pfizer, będzie niższa (10 µg), niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

W tej fali na COVID-19 choruje niezwykle dużo dzieci

W Polsce od 1 do 14 listopada do szpitali z powodu COVID-19 trafiło 447 dzieci – podał na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes urzędu rejestracji leków. Podkreślił, że dane o zakażeniach i hospitalizacji w grupie najmłodszych budzą niepokój.

Także najnowsze dane na temat zachorowań w Austrii mówią, że zapadalność tygodniowa na SARS-CoV-2 wśród dzieci w wieku 6-14 lat jest ponad dwa razy wyższa niż średnia dla całego kraju. Wiadomo też, że spośród wszystkich zakażeń oficjalnie potwierdzonych w Austrii w ubiegłym tygodniu, aż 18,9 proc. wykryto u osób w wieku od 6 do 14 lat. Na kolejnych miejscach uplasowały się osoby w wieku 35-44 lat oraz osoby w wieku 45-54 lat.

Austriacy nie czekali na decyzję EMA ws. szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat – pilotażowe szczepienia tej grupy wiekowej rozpoczęły się w Wiedniu już 15 listopada. Wreszcie kraju prowadzone są już zapisy na szczepienia

Także w innych krajach dopuszczone jest już stosowanie szczepionki Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19 u dzieci, które skończyły 5 lat. Wśród nich są USA, Izrael, Kanada, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kostaryka. W Chinach, Argentynie i Indonezji najmłodszych szczepi się chińskimi preparatami Sinopharm i Sinovac.

Źródło: PAP/Marzena Szulc/Tomasz Więcławski