Obserwuj w Google News

Sezon grypowy 2022. Kiedy najlepiej zaszczepić się na grypę?

2 min. czytania
30.09.2022 11:58
Zareaguj Reakcja

Sezon grypowy w Polsce trwa od października do maja. Kiedy najlepiej zaszczepić się przeciw grypie? Podpowiadamy.

Szczepionka na grypę
fot. Bartosz Krupa/East News

Sezon grypowy po raz trzeci już zbiega się z kolejną falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy ostrzegają: grozi nam twindemia, a konfekcja COVID - grypa może być śmiertelnie niebezpieczna, zwłaszcza dla osób z grup ryzyka. Sprawdź, kiedy zaszczepić się przeciw grypie, żeby zapewnić sobie najlepszą ochronę.

Szczepionka na grypę 2022

Szczepionka na grypę 2022 jest już dostępna w aptekach. Zaszczepić się możemy w trakcie całego sezonu grypowego, jednak najlepiej zrobić to jeszcze przed szczytem zachorowań.

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada w okresie styczeń-marzec. Odporność po szczepionce przeciw grypie kształtuje się przez ok. 2-3 tygodnie. Dlatego też eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zalecają: "Optymalnie czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w naszych warunkach, od września do grudnia".

Szczepienia przeciw grypie szczególnie zalecane są osobom z grup ryzyka ciężkiego przebiegu i powikłań: kobietom w ciąży, dzieciom poniżej 5. roku życia, osobom w wieku powyżej 65 lat, osobom z przewlekłymi schorzeniami takimi jak: astma, choroby serca, choroby płuc, cukrzyca, osobom o zwiększonym ryzyku narażenia na grypę, m.in. pracownikom ochrony zdrowia, kierowcom komunikacji miejskiej, nauczycielom czy przedszkolankom.

Możliwe skutki zachorowania na COVID i grypę jednocześnie to:

  • zapalenie płuc,
  • zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS),
  • posocznica,
  • zapalenia mięśnia sercowego,
  • niewydolność wielonarządowa (niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, wstrząs),
  • zaostrzenie przewlekłych schorzeń (obejmujących płuca, serce, układ nerwowy, cukrzycy),
  • wtórne infekcje bakteryjne.

A co jeśli nie udało się nam zaszczepić przed szczytem zachorowań? "Jeśli osoba nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienia można wykonać w dowolnym momencie, przez cały sezon epidemiczny. Na szczepienie nie jest również za późno do kiedy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę" - czytamy na stronie szczepienia.pzh.gov.pl.

Ważne: W tym roku bezpłatne szczepionki przeciw grypie przysługują kobietom w ciąży i seniorom powyżej 75. roku życia. Natomiast dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia, osoby w wieku 18 - 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby oraz osoby w wieku 65 -75 lat mają szczepionkę refundowaną w 50%.

Źródło: gov.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.