Zamknij

Szczepionka na HPV dla wszystkich chłopców i dziewcząt w Warszawie

07.02.2019 15:40

Wprowadzenie szczepień przeciw HPV dla wszystkich nastolatków w Warszawie zapowiedział wiceprezydent miasta, Paweł Rabiej. Szczepieniom przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego poddane zostaną dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat. Projekt ma na celu wyeliminowanie zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet i wielu innych chorób powodowanych przez wirusa u obu płci. 

Refundacja szczepień na HPV dla dzieci w Warszawie
fot. Shutterstock

Wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej, ogłosił na Twitterze, że dzieci w stolicy będą szczepione przeciw HPV. W światowy dzień walki z rakiem wiceprezydent zapowiedział, że Ratusz zamierza podjąć się walki z wirusem i zmniejszyć ryzyko raka szyjki macicy u kobiet, a także innych chorób wywoływanych przez wirusa u obu płci. Bezpłatnym szczepieniom będą poddawane dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat. 

Wpis Pawła Rabieja był komentarzem do wypowiedzi dr. Grzegorza Luboińskiego z Polskiej Unii Onkologii na temat tego, że 20 lat po wprowadzeniu szczepionek przeciwko HPV, jak udowodnili australijscy naukowcy, istotnie zmalała zachorowalność na tego raka.

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądał program szczepień. Wiceprezydent Warszawy zapowiedział, że o szczegółach akcji dowiemy się niebawem.

Dlaczego wirus HPV jest groźny?

Wirus HPV wywołuje zakażenie przenoszone drogą płciową. Transmisja wirusa, czyli jego przeniesienie na inną osobę, może mieć również miejsce po kontakcie z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej. Wirus dostaje się do organizmu przez otarcia, rozdarcia czy inne uszkodzenia naskórka, niekoniecznie widoczne gołym okiem.

Do zakażenia dochodzi zazwyczaj w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Dlatego szczepi się osoby młode, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia. Zakażenie HPV dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Uważa się, że niemal każda osoba aktywna seksualnie (50-80 proc. osób) zostanie w czasie swojego życia zakażona tym wirusem. 

Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, z których typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, co oznacza, że odpowiadają one za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy - drugiego pod względem częstości występowania nowotworu złośliwego u kobiet. Jednak zakażenie wirusem może prowadzić do rozwoju wielu chorób, nie tylko raka szyjki macicy, choć o tym jest najbardziej głośno. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Rozpoczęcie szczepień zalecane jest w 11-12 roku życia.

ZOBACZ: HPV to nie tylko kłykciny kończyste. Czym skutkuje zakażenie wirusem brodawczaka?

Dlaczego przeciw HPV szczepi się również chłopców?

Wiele osób wyśmiewa pomysł szczepienia chłopców. Po co szczepić mężczyzn, skoro nie mają macicy? Prawda jest taka, że wirus HVP występuje powszechnie, u kobiet i u mężczyzn. Oznacza to, że mężczyźni są nosicielami i mogą wirusem zarażać kobiety. Z tego powodu szczepienia chłopców są ważne, bo chronią pośrednio kobiety, które w ten sposób unikną zakażenia wirusem od mężczyzn.

Mężczyźni są nosicielami wirusa, ale chorują również na wywoływane przez niego choroby, takie jak rak jamy ustnej, rak przełyku, prącia, czy odbytu. To nowotwory, w których wirus HPV jest  czynnikiem inicjującym proces nowotworzenia.  

Zatem szczepienie przeciw HPV chroni mężczyzn przed chorobami mogącymi rozwinąć się w wyniku zakażenia oraz przed występowaniem kłykcin kończystych (brodawek płciowych). 

Program szczepień chłopców zakłada, że uodpornieni mężczyźni nie będą nosicielami wirusa HPV, przez co zostanie przerwany łańcuch zakażeń.

Nowotwory złośliwe i choroby związane z zakażeniem HPV u mężczyzn obejmują: raka prącia, raka odbytu, raka głowy i szyi, a także kłykciny kończyste.

ZOBACZ: Wirus HPV może być niebezpieczny nie tylko dla kobiet. Dlaczego?

Warto wiedzieć

Szczepienia w innych krajch

Powszechne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców do 12-13 roku życia realizowane są w Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Chorwacji, Serbii, Finlandii, Niemczech oraz Norwegii, od 2019 roku będą realizowane również w Wielkiej Brytanii. Poza Europą powszechne szczepienia nastolatków realizowane są w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Australii.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, Paweł Rabiej/twitter