Zamknij

Reakcja alergiczna po szczepionce AstraZeneca? Nowe zalecenia EMA

12.03.2021 16:52

Europejska Agencja Leków (EMA) przekazała, że zaleca uaktualnienie informacji o szczepionce przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca i dodanie do listy możliwych działań niepożądanych kolejnych objawów.

AP/Associated Press/East News
fot. AP/Associated Press/East News

Znaniem Europejskiej Agencji Leków reakcja alergiczna powinna zostać wpisana na listę możliwych skutków ubocznych szczepienia preparatem AstraZeneca.

Możliwy jest związek między szczepionką a anafilaksją

Decyzję podjęto na podstawie przeglądu odnotowanych w Wielkiej Brytanii 41 przypadków możliwego wstrząsu anafilaktycznego po przyjęciu tego preparatu.

W Wielkiej Brytanii szczepionkę podano ok. 5 mln osób. Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) EMA uważa, że przynajmniej w niektórych z opisanych wypadków możliwy był związek między szczepionką a anafilaksją.

PRAC zaleca zatem dopisanie poważnej reakcji alergicznej do listy możliwych działań niepożądanych szczepionki AstraZeneca z odnotowaniem, że doszło do takich przypadków, ale częstotliwość ich występowania jest nieznana.

NOP po szczepieniu przeciwko COVID-19

Niepożądanych reakcji po szczepieniu przeciwko COVID-19 zanotowano już w Polsce prawie 4,5 tys. Ile niepożądanych odczynów poszczepiennych zarejestrowano po szczepieniu preparatami firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca? Po której szczepionce jest najwięcej przypadków NOP?

''Wiadomo, że przy podawaniu szczepionek bardzo rzadko może dojść do anafilaksji i dlatego informacja o tym już wcześniej była umieszczona w sekcji opisującej ogólne ryzyka i niezbędne środki ostrożności przy stosowaniu preparatu'' - przypomina EMA.

Zaznaczono, że w opisie każdej zatwierdzonej przez EMA szczepionki przeciw COVID-19 podkreślono konieczność zapewnienia łatwego dostępu do odpowiedniej metody leczenia, na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej. Z tego powodu EMA zaleca również obserwowanie pacjenta przez minimum 15 minut po podaniu substancji i niewykonywanie drugiego zastrzyku osobom, które doznały wstrząsu alergicznego podczas aplikacji pierwszej dawki.

Źródło: PAP