Obserwuj w Google News

Seniorzy zostali podwójnie zaszczepieni: na grypę i COVID-19. Szczepienia trwają

2 min. czytania
08.10.2021 10:56
Zareaguj Reakcja

Polscy eksperci wydali zalecenie, by szczepić pacjentów dwiema szczepionkami, przeciwko grypie i COVID-19,podczas jednej wizyty. Takie szczepienia już się jednak rozpoczęły – trwają we Włoszech, na razie nie ma doniesień z Polski.

Szczepienia na COVID-19 i grypę jednocześnie
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

We Włoszech rozpoczęło się jednoczesne podawanie szczepionek przeciwko COVID-19 i grypie. Preparaty otrzymało pięćdziesięcioro 80-latków z miasta Reti. Jak zapewniają eksperci jest to bezpieczne – szczepionki podaje się podczas jednej wizyty, w dwie różne ręce. To ważne dla zdrowia publicznego, bo wciąż trwa pandemia koronawirusa i rozpoczyna się też sezon grypowy, podczas którego u wielu osób może dojść do jednoczesnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy.

Pięćdziesięcioro seniorów zaszczepionych przeciwko grypie i COVID-19

W mieście Rieti w regionie Lacjum  preparaty przeciwko grypie i COVID-19 jednocześnie otrzymało pierwszych 50 osób w wieku powyżej 80 lat.

Wkrótce podwójne szczepienia będą wykonywane w całym stołecznym regionie – podały lokalne media. W pierwszej kolejności zostaną nimi objęte osoby najsłabsze, a więc ludzie starsi i chorzy.

Włosi popierają podwójne szczepienia

Jedna wizyta w punkcie medycznym, dwa szczepienia – na takie rozwiązanie zgodziły się włoska Rada i Instytut Służby Zdrowia przy ministerstwie oraz krajowa Agencja Leków. Włoskie władze medyczne kładą nacisk na zapobieganie grypie także w tym, kolejnym już roku pandemii koronawirusa, szczególnie w przypadku osób powyżej 65. roku życia.

– Należało to zrobić, to ważna inicjatywa, którą przyjęliśmy z zadowoleniem – te słowa osób podwójnie zaszczepionych przytoczył dziennik „La Stampa”.

Pod koniec września również w mieście Rieti została podana jedna z pierwszych w Lacjum tzw. przypominających dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Otrzymała ją stuletnia pensjonariuszka domu opieki.

Źródło: Zdrowie.radiozet.pl / PAP