Obserwuj w Google News

Ukryty Omikron, czyli podwariant BA.2. Czy szczepionki wciąż nas chronią?

2 min. czytania
Aktualizacja 17.02.2022
17.02.2022 11:47
Zareaguj Reakcja

Wariant Omikron ma już co najmniej cztery znane podwarianty. Jednym z nich jest BA.2, który jest nazywany „ukrytym Omikronem”, ponieważ standardowe testy na koronawirusa słabiej go wykrywają. Eksperci pocieszają jednak, że BA.2 nie jest bardziej niebezpieczny od pierwotnego Omikrona. A co ze szczepionkami?

Ukryty Omikron, czyli podwariant BA.2
fot. WOJCIECH STRÓŻYK/REPORTER
  1. Podwariant BA.2 to tzw. ukryty Omikron
  2. Jakie znaczenie dla nas ma podwariant BA.2?

Jak do tej pory nie stwierdzono, żeby podwariant Omikrona BA.2 powodował jakieś charakterystyczne dla siebie objawy chorobowe. Jak wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wstępne ustalenia wskazują, że dawki przypominające szczepionek są skuteczne przeciwko BA.2 w takim samym stopniu, jak przeciwko BA.1. To bardzo dobra wiadomość.

Podwariant BA.2 to tzw. ukryty Omikron

Zdaniem prof. Szuster-Ciesielskiej, podwariant Omikrona BA.2 jest trudniejszy do wykrycia przez standardowe testy i „dlatego nazywany jest ukrytym Omikronem”. Nie jest to wariant ani bardziej zaraźliwy, ani bardziej zjadliwy. – Jest jednym z co najmniej czterech znanych podwariantów Omikrona i ma o 25 mutacji więcej niż jego podstawowa wersja BA.1 – tłumaczy wirusolożka. – Wersja BA.2 cechuje się o 30 proc. większą transmisyjnością – mówi ekspertka i dodaje, że właśnie z tego powodu ten wariant zaczął wypierać pierwotnego Omikrona w takich krajach jak Dania, Filipiny czy Indie.

– Jednak na tym różnice się kończą. Nie stwierdzono, aby BA.2 powodował inne objawy chorobowe ani by zmieniał ich nasilenie. Wstępne ustalenia sugerują też, że szczepionki, a w szczególności dawki przypominające, są skuteczne przeciwko BA.2 w takim samym stopniu, jak przeciwko BA.1. – ocenia prof. Szuster-Ciesielska.

Jakie znaczenie dla nas ma podwariant BA.2?

Specjalistka tłumaczy, że zakażenie jednym lub drugim podwariantem Omikrona „nie ma specjalnego znaczenia dla pacjenta lub lekarza”. – Taka ewolucja wirusa jest interesująca jedynie dla wirusologów. Z tego powodu do podobnych informacji należy podchodzić ze spokojem – zapewnia.

Resort zdrowia przekazał, że w przypadku podwariantu Omikrona BA.2 we wtorek odnotowano 675 przypadków, zaś BA.3 – 275 przypadków, czyli łącznie 950. Warto przypomnieć, że wariant Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy wykryto w listopadzie 2021 r. w RPA. Od tamtej pory zdążył już zdominować zakażenia koronawirusem nie tylko w Europie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Agnieszka Gorczyca/PAP