Obserwuj w Google News

Pfizer o swojej szczepionce: trzecia dawka lepiej chroni przed Deltą

2 min. czytania
29.07.2021 10:20
Zareaguj Reakcja

Firma Pfizer/BioNTech poinformowała, że po podaniu trzeciej dawki jej szczepionki poziomy przeciwciał są pięciokrotnie wyższe niż po drugiej dawce. Preparat „silnie” zwiększa więc ochronę przed wariantem Delta koronawirusa.

Trzecia dawka Pfizera lepiej chroni przed Deltą
fot. AP/Associated Press/East News

W raporcie za drugi kwartał opublikowanym przez Pfizera znalazły się informacje m.in. o skuteczności trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, której producentem jest koncern. Wynika z nich, że poziom przeciwciał przeciwko wariantowi Delta u osób w wieku od 18 do 55 lat, które otrzymały trzecią dawkę szczepionki, jest ponad pięciokrotnie wyższy niż po drugiej dawce.

Firma przekazała też, że trzecia dawka, tzw. dawka przypominająca, zapewnia też wysoką ochronę przed oryginalnym wariantem koronawirusa oraz odmianą Beta, którą po raz pierwszy wykryto w Republice Południowej Afryki.

Kto jest gotowy na trzecią dawkę?

To dobre wiadomości, choć wciąż niewiele krajów na świecie osiągnęło etap, na którym są gotowe do podawania trzecich dawek preparatów Pfizer/BioNTech, AstraZeneca czy Moderna. Podawanie trzecich dawek rozpoczął już jednak Izrael – nie otrzymują ich wszyscy, ale m.in. osoby z obniżoną odpornością czy po przeszczepie narządów. Plan na trzecie dawki stworzyła też już Wielka Brytania. W niektórych krajach, w tym w Polsce, dopuszcza się tzw. mieszanie szczepionek, np. pierwsza dawka AstraZeneki plus druga dawka Pfizera, w celu uzyskania lepszej ochrony przed zakażeniem lub w przypadku silnych objawów niepożądanych po pierwszej dawce.

Firma Pfizer poinformowała jednocześnie, że „prowadzi już rozmowy z urzędami regulacyjnymi” na temat dawki przypominającej swojego preparatu i w sierpniu chce wystąpić o pozwolenie na jej stosowanie w USA w sytuacjach wyjątkowych (ang. emergency use authorisation – EUA). W raporcie znalazła się też wiadomość, że pierwsza partia „szczepionki na wariant Delta” została już wyprodukowana, a „badania kliniczne rozpoczną się w sierpniu”, pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych.

Źródło: PAP