Obserwuj w Google News

Niezaszczepione dziecko nie pójdzie do szkoły

1 min. czytania
03.01.2019 11:35
Zareaguj Reakcja

Dziecko, które nie zostanie zaszczepione może dostać zakaz dostępu do edukacji publicznej. Izraelski parlament wytoczył ciężkie działa przeciw antyszczepionkowcom.

Niezaszczepione dziecko może mieć problem z dostępem do edukacji publicznej
fot. Shutterstock

Rodzice niezaszczepionego dziecka w Izraelu najpierw dostaną wezwanie z ministerstwa zdrowia do stawienia się na wizytę szczepienną. Jeśli nie dadzą się przekonać do podania szczepionki, będą musieli podpisać oficjalną odmowę zaszczepienia dziecka. To uruchomi kolejne procedury.

Zakaz wstępu do szkoły

Rodzinie niezaszczepionego dziecka zostaną cofnięte ulgi podatkowe i zasiłki socjalne. W przypadku uzasadnionego podejrzenia ryzyka rozprzestrzenia się choroby zakaźnej dziecko może też dostać zakaz wstępu do publicznego przedszkola, szkoły, a nawet na uczelnię wyższą.

Projekt został zgłoszony po wzroście zachorowania na odrę. W 2016 roku w Izraelu na odrę zachorowało dziewięć osób. W 2017 chorych było 33. W 2018 liczba ta sięgnęła ponad 1 tys. przypadków. Ustawa czeka na przyjęcie w Knesecie.

Obywatelski projekt w Polsce

W Polsce z propozycją wprowadzenia dodatkowych punktów za posiadanie przez dziecko wszystkich obowiązkowych szczepień przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli wyszli przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej Szczepimy, bo myślimy. Zapisy nie obejmują edukacji na poziomie szkolnym.

Trwa zbieranie 100 tys. podpisów pod projektem ustawy. Listę pobrać można na stronie szczepimybomyslimy.pl, a wypełnioną przesłać na adres Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Podpisy można też składać m.in. we wszystkich izbach lekarskich w Polsce.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: timesofisrael.comszczepimybomyslimy.pl
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka