Zamknij

Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Dwie dawki, dwie różne szczepionki?

09.04.2021
Aktualizacja: 09.04.2021 18:40

Czy można mieszać ze sobą szczepionki przeciw COVID-19? Czy możliwe jest przyjęcie różnych preparatów w odstępie czasu? We Francji trwa dyskusja o ''doszczepianiu'' innym preparatem pacjentów, którzy przyjęli wcześniej dawkę AstraZeneci. Do sprawy odniosło się WHO.

VALERY HACHE/AFP/East News
fot. VALERY HACHE/AFP/East News

Dyrektor WHO ds. regulacji leków i szczepionek Rogerio Gaspar odniósł się do decyzji francuskiego urzędu sanitarnego HAS, który zalecił, by osoby poniżej 55 roku życia, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneki, w ramach drugiej dawki dostały zastrzyk preparatu Pfizera lub Moderny. Ma to związek z rzadkimi przypadkami niebezpiecznych zakrzepów w tej grupie.

Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19. Czy ma sens?

Jak dotąd nie ma danych, na podstawie których można zalecić łączenie różnych szczepionek przeciwko COVID-19 - stwierdził Rogerio Gaspar.

Ekspert WHO podkreślił, że mieszanie różnych szczepionek, choć stosowane w niektórych innych chorobach, nie było jeszcze przedmiotem kompleksowych badań w przypadku szczepionek przeciwko COVID-19. Takie badanie jest prowadzone w Wielkiej Brytanii, ale wyniki spodziewane są najwcześniej latem.

Gaspar zapowiedział również, że eksperci WHO są blisko wydania opinii nt. włączenia chińskich preparatów firm Sinopharm i Sinovac na listę autoryzowanych przez organizację środków. Decyzja w sprawie co najmniej jednej z nich zostanie podjęta 26 kwietnia. Wpisanie na listę WHO jest konieczne do dystrybucji szczepionki w ramach programu COVAX, mającego zapewnić dostęp do szczepionek dla uboższych krajów. Dotychczas na liście znalazły się preparaty Pfizera, Moderny, AstraZeneki i firmy Johnson&Johnson.

ZOBACZ: COVID-19 po szczepieniu dwoma dawkami. Jak to możliwe?

Zakrzepy po szczepionce AstraZeneca. Jest stanowisko EMA

Europejska Agencja Leków wydała rekomendacje na temat szczepionki AstraZeneca. Po raz kolejny zapoznano się z dokumentacją i oceniono, na ile prawdopodobny jest związek pomiędzy incydentami zakrzepowo-zatorowymi a podaniem szczepionki przeciwko COVID-19 brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca. Szefowa EMA Emer Cooke, powiedziała: "Szczepionka działa, ryzyko jest niewielkie, musimy wykorzystywać szczepienia w walce z koronawirusem".

Europejska Agencja Leków stoi na stanowisku, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Szczepionka jest skuteczna i zapobiega poważnemu przebiegowi COVID-19, hospitalizacji z tego powodu, a także śmierci.

PRZECZYTAJ więcej na ten temat: Komunikat EMA ws. szczepionki AstraZeneca. Znamy stanowisko agencji

Źródło: PAP