Oceń
Ozdrowieńców, czyli osoby, które przeszły COVID-19 i ustąpiły już u nich objawy tej choroby, obowiązują nieco inne zasady związane z rejestracją na szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, na jakiej zasadzie dokonuje się zapisu na szczepienia w takich przypadkach.
Kiedy szczepienia ozdrowieńców?
Ozdrowieńcy: kiedy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?
Szczepienie przeciw COVID-19 ozdrowieńców powinno, w myśl przepisów, odbywać się nie wcześniej niż 3 miesiące od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy mieli dodatni wynik badania na obecność SARS-CoV-2 już po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu.
Zasady te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że warunek ten nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób powyżej 18 lat, urodzonych po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi m.in. o osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.
Źródło: PAP
Oceń artykuł