Zamknij

Kiedy szczepienia na COVID-19 dla ozdrowieńców? Wytyczne MZ

15.04.2021
Aktualizacja: 15.04.2021 16:00

Kiedy ozdrowieńcy mogą być szczepieni przeciw COVID-19? Wiemy, co decyduje o tym, jaki termin zostanie przypisany ozdrowieńcom. Sprawdź, od czego to zależy.

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ozdrowieńców, czyli osoby, które przeszły COVID-19 i ustąpiły już u nich objawy tej choroby, obowiązują nieco inne zasady związane z rejestracją na szczepienia przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, na jakiej zasadzie dokonuje się zapisu na szczepienia w takich przypadkach.

Kiedy szczepienia ozdrowieńców?

Ozdrowieńcy: kiedy mogą zaszczepić się przeciw COVID-19?

Szczepienie przeciw COVID-19 ozdrowieńców powinno, w myśl przepisów, odbywać się nie wcześniej niż 3 miesiące od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy mieli dodatni wynik badania na obecność SARS-CoV-2 już po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu.

Zasady te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że warunek ten nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób powyżej 18 lat, urodzonych po 1951 r., z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi m.in. o osoby dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek, z chorobą nowotworową, u których po 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Źródło: PAP