Obserwuj w Google News

Kalendarz szczepień dzieci

3 min. czytania
Aktualizacja 27.06.2022
27.06.2022 13:10
Zareaguj Reakcja

Kalendarz szczepień składa się z rozpisanych na miesiące i lata życia szczepień obowiązkowych i zalecanych. Na podstawie kalendarza szczepień dla dzieci można zobaczyć, jakie szczepionki powinno przyjąć dziecko, w jakich okresach życia i w ilu dawkach. Kalendarz szczepień można wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w domu.

  1. Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe
  2. Kalendarz szczepień - szczepienia zalecane
  3. Kalendarz szczepień - szczepienia wcześniaków

Szczepienia ochronne są realizowane zgodnie z obowiązującym w Polsce Programem Szczepień Ochronnych, czyli tzw. kalendarzem szczepień, który jest co roku aktualizowany. Kalendarz szczepień porządkuje informacje dotyczące terminów szczepień noworodków, niemowląt, dzieci i nastolatków. W kalendarzu szczepień rodzice i opiekunowie mogą również znaleźć dane dotyczące ilości dawek poszczególnych szczepionek, ich nazwy oraz podział szczepionek na obowiązkowe i zalecane.

Na całym świecie szczepienia ochronne wyeliminowały całkowicie niektóre choroby, osłabiły przebieg innych, ale co najważniejsze, dzięki szczepieniom udaje się uratować życie i uchronić ludzi przed ciężkimi chorobami, które często niosą za sobą ryzyko powikłań. 

Kalendarz szczepień - szczepienia obowiązkowe

Większość szczepień wyszczególnionych w kalendarzu szczepień dla dzieci, to szczepienia obowiązkowe (bezpłatne). Oznacza to, że każde dziecko musi otrzymać te szczepionki, chyba że są ku temu przeciwwskazania medyczne.

Do szczepień obowiązkowych zalicza się m.in. szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce, a także szczepienia przeciw gruźlicy, polio i HiB, czy WZW typu B. Są to choroby zakaźne, których rozprzestrzenianie się w społeczeństwie powstrzymano lub znacznie ograniczono dzięki wprowadzeniu szczepień ochronnych u dzieci.

Szczepienia obowiązkowe wyszczególnione w kalendarzu szczepień dla dzieci są realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (na NFZ) bez dodatkowych opłat. Warto jednak wiedzieć, że unikanie szczepień obowiązkowych podlega karze. Rodzicom, którzy odmówią obowiązkowego szczepienia swojego dziecka, grozi grzywna w wysokości nawet do 10 tys. złotych. To kara ostateczna, którą poprzedzają niższe, nakładane przez lokalny sanepid.

Do szczepień obowiązkowych zalicza się szczepienia przeciw:

Szczepienia obowiązkowe, które znajdują się w kalendarzu szczepień, przynoszą korzyść wszystkim, nie tylko dzieciom. Zaszczepienie dużej ilości osób (powyżej 90 proc. populacji) pomaga zahamować rozprzestrzenianie się drobnoustrojów, które wywołują choroby zakaźne, co zapewnia ochronę nie tylko zaszczepionym, ale też osobom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą być zaszczepione.

Kalendarz szczepień - szczepienia zalecane

W kalendarzu szczepień dla dzieci rodzice i opiekunowie znajdą także informacje o szczepieniach zalecanych. Są to szczepienia odpłatne (objęte refundacją w niektórych grupach), wskazane w celu rozszerzenia zakresu ochrony dziecka lub zmniejszenia liczby zastrzyków. Rodzice muszą takie szczepionki kupić w aptece lub punkcie szczepień we własnym zakresie, używając do tego recepty wystawionej przez lekarza. Ze szczepionką należy się następnie zgłosić na umówioną wizytę szczepienną.

Do szczepień zalecanych zalicza się szczepienia przeciw:

Kalendarz szczepień - szczepienia wcześniaków

Dzieci urodzone przedwcześnie narażone są na większe ryzyko zakażeń i hospitalizacji. U wcześniaków występuje wyższe ryzyko rozwoju inwazyjnej choroby pneumokokowej, zachorowania na krztusiec, zachorowania na grypę oraz hospitalizacji z powodu biegunki rotawirusowej, dlatego szczepienia ochronne są dla nich wyjątkowo ważne.

Wcześniaki powinny być szczepione w tym samym czasie co noworodki urodzone o czasie, ale ze względu na charakterystyczną dla wcześniaków małą masę mięśniową należy ograniczać liczbę wstrzyknięć przez stosowanie szczepionek wysoko-skojarzonych.

Wiek ciążowy i masa ciała dziecka nie powinny stanowić przeciwwskazania do szczepień i jeżeli nie stwierdza się innych przeciwwskazań, szczepienia u wcześniaków należy rozpocząć zgodnie z wiekiem metrykalnym, czyli wiekiem liczonym od dnia narodzin. Warto jednak wiedzieć, że o momencie szczepienia decyduje stan kliniczny dziecka.

Źródło: szczepienia.pzh.gov.pl, szczepienia.pl, gov.pl