Obserwuj w Google News

Jakie NOP-y są zgłaszane po szczepieniu przeciwko COVID-19? Dane sanepidu

2 min. czytania
Aktualizacja 24.08.2021
24.08.2021 09:35
Zareaguj Reakcja

Na ponad 14 tys. zgłoszonych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej działań niepożądanych po szczepieniu przeciwko COVID-19, ponad 12 tys. miało charakter łagodnych dolegliwości, takich jak zaczerwienienie czy bolesność w miejscu wkłucia – wynika z danych podanych przez sanepid.

Odczyny poszczepienne po szczepionce przeciwko COVID-19
fot. Shutterstock

Od 27 grudnia 2020 r., czyli od momentu uruchomienia w Polsce Narodowego Programu Szczepień, w Polsce podano już ponad 35 tys. szczepionek, z czego w pełni zaszczepiono prawie 18,5 mln osób. Od początku akcji szczepień przeciwko COVID-19 Państwowa Inspekcja Sanitarna zbiera informacje na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dotąd zgłoszono 14 568 takich odczynów (dane z 24.08.2021 r.), przy czym aż 12 251 miało charakter łagodny. Było to:

Do poważniejszych objawów można zaliczyć:

Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Mogą się pojawić po podaniu każdej szczepionki. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Właśnie ze względu ma możliwość pojawienia się NOP każda świeżo zaszczepiona osoba proszona jest o pozostanie przez określony czas w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.

Informację o rozpoznaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych lekarz zgłasza do powiatowego sanepidu w ciągu 24 godzin od podejrzenia lub rozpoznania odczynu. Po wystąpieniu NOP prowadzone jest dochodzenie, czy pozostawał on w związku przyczynowo-skutkowym ze szczepieniem.

Źródło: PAP Katarzyna Lechowicz-Dyl