Zamknij

Dr Frieden: po szczepionce mRNA nic nie pozostaje w naszym organizmie

31.08.2021 18:46

Boisz się, że po szczepieniu przeciw COVID-19 pozostaje ślad w Twoim organizmie? Obawiasz się, że szczepionka mRNA może zmienić Twoje DNA? Ekspert obala mity i wyjaśnia, co znajduje się w strzykawkach.

Szczepionka przeciw COVID-19
fot. Shutterstock

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że spada na świecie liczba szczepień przeciwko COVID-19, co utrudnia walkę z pandemią. Wiele osób wciąż obawia się szczepienia, choć eksperci zapewniają, że zakażenie SARS-CoV-2, szczególnie wywołane nowym wariantem Delta, jest znacznie groźniejsze.

Dr Tom Frieden, były dyrektor Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie uspokaja:

- Nic nie pozostaje w twoim organizmie, ani nie zmienia twojego DNA — napisał na Twitterze.

Specjalista wyjaśnia, co znajduje się w szczepionkach mRNA:

- Jedynym aktywnym składnikiem jest przekaźnikowy kwas rybonukleinowy (mRNA), który uczy organizm, jak rozpoznawać i niszczyć wirusa. Inne składniki to jedynie tłuszcze, sole i cukry stabilizujące mRNA.

Szczepienia z wykorzystaniem preparatu mRNA nie powinny się obawiać matki karmiące piersią. Często rezygnują one z tej szczepionki albo po zaszczepieniu się przerywają karmienie piersią w obawie, że do ich mleka mogą przeniknąć pozostałości preparatu. Badania tego jednak nie potwierdzają. Specjaliści University of California w San Francisco twierdzą, że nie znaleźli żadnych pozostałości szczepionki tego typu w mleku matki. Do pokarmu matki — zaznaczają — przenikają jedynie przeciwciała wytworzone w jej organizmie pod wpływem znajdującego się w preparacie mRNA, ale to jest korzystne dla dziecka, bo jest bardziej odporne na infekcję.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński