Oceń
Już w kwietniu media donosiły o kolejnym możliwym efekcie ubocznym szczepionek wektorowych (wtedy chodziło o AstraZenekę), czyli o występowaniu zespołu przesiąkania włośniczek. Teraz w sprawie szczepionki Johnson&Johnson i tego rzadkiego powikłania wypowiedziała się Europejska Agencja Leków (EMA) i zaleciła, by preparatem J&J nie szczepić osób, które wcześniej miały zespół przesiąkania włośniczek.
Johnson&Johnson a powikłania poszczepienne
Agencja dokonała przeglądu trzech przypadków zespołu przesiąkania włośniczek, które wystąpiły w ciągu dwóch dni po szczepieniu u osób, które otrzymały preparat Janssen przeciw COVID-19. Jedna z osób dotkniętych chorobą miała wcześniej historię zespołu przesiąkania naczyń włosowatych, a dwie z trzech osób z powikłaniem zmarły.
Zespół przesiąkania włośniczek jest bardzo rzadkim, poważnym stanem, który powoduje wyciek płynu z małych naczyń krwionośnych (naczyń włosowatych), powodujący m.in. obrzęk, głównie rąk i nóg oraz niskie ciśnienie krwi. Choroba charakteryzuje się występowaniem kryzysów i nieaktywnych faz. Kryzysy pojawiają się po infekcjach, w czasie menstruacji, po porodzie, rzadziej po intensywnym wysiłku fizycznym. Mogą występować przez kilka dni lub tygodni i mieć różny stopień nasilenia: od hipotensji (niskiego ciśnienia krwi) reagującej na nawadnianie doustne, po śmiertelne ataki.
EMA ostrzega zaszczepionych pacjentów
Osoby zaszczepione preparatem Janssen powinny natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli w ciągu kilku dni po szczepieniu wystąpią u nich gwałtowne obrzęki rąk i nóg lub nagły przyrost masy ciała. Objawy te są często związane z uczuciem omdlenia (z powodu niskiego ciśnienia krwi).
EMA podkreśla, że pracownicy służby zdrowia powinni zdawać sobie sprawę z oznak i objawów zespołu przesiąkania włośniczek oraz ryzyka jego nawrotu u osób, u których wcześniej zdiagnozowano to schorzenie.
Agencja zaleciła również dodanie zespołu przesiąkania włośniczek do informacji o produkcie jako nowego działania niepożądanego szczepionki, wraz z ostrzeżeniem mającym na celu podniesienie świadomości pracowników służby zdrowia i pacjentów na temat tego ryzyka. Zwróciła się również do firmy Janssen, która wprowadza na rynek szczepionkę, o dalsze informacje na temat możliwego mechanizmu rozwoju zespołu przesiąkania włośniczek po szczepieniu.
Do dnia 21 czerwca 2021 r. na całym świecie podano ponad 18 milionów dawek szczepionki Janssen przeciw COVID-19.
Źródło: PAP
Oceń artykuł