Naukowcy potwierdzają: te szczepionki są skuteczne przeciwko Delcie
Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców wykazały, że co najmniej dwie szczepionki dopuszczone do stosowania na terenie Unii Europejskiej są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi koronawirusa Delta jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa.

Chodzi o szczepionki Pfizera i AstraZeneki. W artykule opublikowanym w środę (21.07.2021 r.) w tygodniku „New England Journal of Medicine” naukowcy z brytyjskiego Public Health England (PHE) poinformowali, że te dwa stosowane w Wielkiej Brytanii preparaty są niemal tak samo skuteczne wobec wariantu Delta jak wobec wcześniejszej odmiany Alfa. Przyznali jednak, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Jaka jest skuteczność Pfizera, a jaka AstraZeneki?
Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu wystąpieniu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa.
Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc.
PHE oceniała już wcześniej, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc., a dla Astra Zeneki na 30 proc.
Warto pamiętać, że żadna ze szczepionek nie daje 100-proc. ochrony przed infekcją SARS-CoV-2. Skuteczność, którą podają naukowcy, dotyczy ochrony przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją oraz śmierci z powodu tej choroby. Naukowcy i lekarze podkreślają, że szczepienia to wciąż najskuteczniejsza broń przeciwko koronawirusowi.
Pfizer jak Moderna, Johnson&Johnson jak AstraZeneca?
Szczepionka frmy Pfizer/BioNTech jest szczepionką mRNA – to ten sam typ, co preparat Moderny. Natomiast AstraZeneca jest preparatem wektorowym – tak samo jak szczepionka Janssen firmy Johnson&Johnson. Czy można przypuszczać, że skuteczność nieprzebadanych przez Brytyjczyków szczepionek Moderny i J&J jest choć w pewnym stopniu podobna do skuteczności Pfizera i AstraZeneki? Choć są to inne szczepionki, to ich sposób działania jest podobny… Wydaje się, że na potwierdzenie tego przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Źródło: PAP / Zdrowie.radiozet.pl