Zamknij

Dr Wojciech Luboń: "Ozdrowieńcy powinni się szczepić, ale niezbyt szybko"

14.01.2021
Aktualizacja: 14.01.2021 12:47

- Po przechorowaniu COVID-19 można, a nawet powinno się zaszczepić, natomiast nie od razu i niezbyt szybko - mówił w Radiu ZET dr Wojciech Luboń z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Karolina Misztal/REPORTER/East News
fot. Karolina Misztal/REPORTER/East News

Dr Wojciech Luboń - lekarz i ozdrowieniec zaszczepiony przeciw COVID-19 - był gościem Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Ekspert tłumaczył między innymi, jak długo ozdrowieńcy powinni odczekać ze szczepieniem po przechorowaniu COVID-19 oraz dlaczego to takie ważne.

Powikłania po COVID-19

Dr Wojciech Luboń COVID-19 przechorował w październiku. W trakcie urlopu nagle poczuł się osłabiony. Choroba spowodowała u niego bóle mięśni i uczucie ogólnego rozbicia, ale bez wysokiej gorączki.

Po wyzdrowieniu jeszcze przez dłuższy czas zmagał się z uciążliwymi objawami: splątaniem, zaburzeniami koncentracji, osłabieniem pamięci.

- Mogłem się przekonać, co oznacza obniżona wydolność i przewlekłe zmęczenie organizmu. Dochodzenie do optymalnej formy zabiera trochę czasu - relacjonował gość Michała Figurskiego.

Czy ozdrowieńcy powinni szczepić się na COVID-19?

Dr Wojciech Luboń dziś czuje się dobrze. Co więcej, kilka dni temu zaszczepił się przeciw COVID-19. Czy w jego przypadku takie szczepienie miało sens?

- Po przechorowaniu COVID-19 można, a nawet powinno się zaszczepić, natomiast nie od razu i niezbyt szybko - podkreślił dr Luboń w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET".

Zobacz też: Czy ozdrowieńcy powinni się szczepić przeciwko COVID-19? Wyjaśnia dr Ernest Kuchar

Niezbyt szybko, czyli kiedy?

- Najnowsze wytyczne amerykańskie, na których bazujemy, wskazują na trzy miesiące. Wcześniej nie powinno się nic dziać, ale istnieje zwiększone ryzyko powikłań immunologicznych, czyli nadmiernej reakcji organizmu na zwiększoną liczbę przeciwciał - wyjaśnił ekspert.

Posłuchaj podcastu