Szczepienia na grypę 2021: za darmo lub ze zniżką. Jak się zapisać? [MAPA PUNKTÓW]
Ten sezon jesienno-zimowy na pewno zdominują wirusy – nie tylko znany nam już od półtora roku SARS-CoV-2, ale także wirus grypy czy RSV. Na szczęście, przeciwko grypie można się teraz zaszczepić – bezpłatnie lub z 50-procentową zniżką. Komu przysługują ulgi? Jak się zapisać na szczepienie?

- Komu przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie?
- Kto może zaszczepić się przeciwko grypie ze zniżką?
- Jak skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie?
- Gdzie można zaszczepić się przeciwko grypie? [MAPA PUNKTÓW]
- Zaświadczenia o szczepieniu przeciw grypie na koncie IKP
Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim nasiliły się zachorowania na różne infekcje wirusowe: grypę, choroby grypopodobne, ale również na COVID-19. W tym roku wśród dzieci niezwykle częste są zakażenia wirusem RSV. Również grypa może być poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, zwłaszcza seniorów, osób z chorobami przewlekłymi, kobiet w ciąży i małych dzieci. Można się jednak na nią zaszczepić, dlategoresort zdrowia umożliwia niektórym grupom skorzystanie z bezpłatnych szczepień, a innym oferuje 50-procentową zniżkę. Kto może zaszczepić się za darmo?
Komu przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie?
Ministerstwo zdrowia podjęło decyzję, że bezpłatne szczepienia przeciwko grypie mogą otrzymać m.in.:
- seniorzy, czyli osoby urodzone nie później niż w 1946 r.
- medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych
- farmaceuci i pracownicy aptek
- diagności laboratoryjni
- nauczyciele akademicy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami oraz inne osoby zatrudnione w uczelni
- studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów
- osoby zatrudnione w organach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonujące czynności kontrolne lub inspekcyjne
- nauczyciele i inne osoby pracujące w przedszkolu, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
- pracownicy pomocy społecznej, w tym zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
- pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego lub domowego, oddziału medycyny paliatywnej
- osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
- funkcjonariusze albo żołnierze, m.in. Policji, Straży Granicznej, ABW, straży ochrony kolei, straży gminnej (miejskiej) i in.
Szczegółowa lista osób uprawnionych dostępna jest na stronach rządowych.
Kto może zaszczepić się przeciwko grypie ze zniżką?
Bez kosztów, ale z tytułu 100-proc. refundacji szczepionki, mogą zaszczepić się także kobiety w ciąży. Takie samo prawo jak kobiety w ciąży mają (ponownie) seniorzy w wieku powyżej 75 lat.
Ze szczepionek częściowo refundowanych, czyli w 50- proc., mogą natomiast skorzystać:
- osoby w wieku 65-74 lata
- osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi
- dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.
Cena szczepionki dla grup pacjentów, których objęła 50-procentowa refundacja, w zależności od preparatu wynosi:
- osoby w wieku 65-74 lata – ok. 26 zł
- osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi – ok. 26 zł
- dla dzieci 2-5 lat – 26-48 zł
Osoby, których nie obejmuje rządowa refundacja szczepionek przeciwko grypie mogą skorzystać ze szczepień w pełnej odpłatności. Koszt szczepionki bez refundacji to w zależności od preparatu 50-100 zł.
Jak skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie?
Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie, nie muszą mieć skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin do wykonania iniekcji. Przed szczepieniem należy jednak wypełnić oświadczenie (można je pobrać z rządowej strony) i porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu.
Na szczepienie powinny zgłaszać się jedynie osoby zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Przeciw grypie można zaszczepić się także podczas szczepienia przeciw COVID-19 – obie szczepionki można podać jednocześnie.
Gdzie można zaszczepić się przeciwko grypie? [MAPA PUNKTÓW]
Resort zdrowia przygotował mapę punktów, w których można wykonać bezpłatne szczepienie. .
Zaświadczenia o szczepieniu przeciw grypie na koncie IKP
Zaświadczenie o szczepieniu przeciw grypie pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Żeby zobaczyć szczepienie w systemie, wystarczy wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie przejść do „Szczepienia”.
Źródło: materiały Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (www.opzg.pl)