Obserwuj w Google News

Szczepienia na grypę 2021: za darmo lub ze zniżką. Jak się zapisać? [MAPA PUNKTÓW]

3 min. czytania
13.10.2021 13:46
Zareaguj Reakcja

Ten sezon jesienno-zimowy na pewno zdominują wirusy – nie tylko znany nam już od półtora roku SARS-CoV-2, ale także wirus grypy czy RSV. Na szczęście, przeciwko grypie można się teraz zaszczepić – bezpłatnie lub z 50-procentową zniżką. Komu przysługują ulgi? Jak się zapisać na szczepienie?

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie
fot. Bartosz Krupa/East News
 1. Komu przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie?
 2. Kto może zaszczepić się przeciwko grypie ze zniżką?
 3. Jak skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie?
 4. Gdzie można zaszczepić się przeciwko grypie? [MAPA PUNKTÓW]
 5. Zaświadczenia o szczepieniu przeciw grypie na koncie IKP

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim nasiliły się zachorowania na różne infekcje wirusowe: grypę, choroby grypopodobne, ale również na COVID-19. W tym roku wśród dzieci niezwykle częste są zakażenia wirusem RSV. Również grypa może być poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia, zwłaszcza seniorów, osób z chorobami przewlekłymi, kobiet w ciąży i małych dzieci. Można się jednak na nią zaszczepić, dlategoresort zdrowia umożliwia niektórym grupom skorzystanie z bezpłatnych szczepień, a innym oferuje 50-procentową zniżkę. Kto może zaszczepić się za darmo?

Komu przysługuje bezpłatne szczepienie przeciwko grypie?

Ministerstwo zdrowia podjęło decyzję, że bezpłatne szczepienia przeciwko grypie mogą otrzymać m.in.:

 • seniorzy, czyli osoby urodzone nie później niż w 1946 r.
 • medycy i osoby zatrudnione w placówkach medycznych
 • farmaceuci i pracownicy aptek
 • diagności laboratoryjni
 • nauczyciele akademicy i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami oraz inne osoby zatrudnione w uczelni
 • studenci i doktoranci uczestniczący w zajęciach z udziałem pacjentów
 • osoby zatrudnione w organach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonujące czynności kontrolne lub inspekcyjne
 • nauczyciele i inne osoby pracujące w przedszkolu, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
 • pracownicy pomocy społecznej, w tym zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
 • pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego lub domowego, oddziału medycyny paliatywnej
 • osoby przebywające w domu pomocy społecznej lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
 • funkcjonariusze albo żołnierze, m.in. Policji, Straży Granicznej, ABW, straży ochrony kolei, straży gminnej (miejskiej) i in.

Szczegółowa lista osób uprawnionych dostępna jest na stronach rządowych.

Kto może zaszczepić się przeciwko grypie ze zniżką?

Bez kosztów, ale z tytułu 100-proc. refundacji szczepionki, mogą zaszczepić się także kobiety w ciąży. Takie samo prawo jak kobiety w ciąży mają (ponownie) seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

Ze szczepionek częściowo refundowanych, czyli w 50- proc., mogą natomiast skorzystać:

 • osoby w wieku 65-74 lata
 • osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi
 • dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

Cena szczepionki dla grup pacjentów, których objęła 50-procentowa refundacja, w zależności od preparatu wynosi:

 • osoby w wieku 65-74 lata – ok. 26 zł
 • osoby w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi – ok. 26 zł
 • dla dzieci 2-5 lat – 26-48 zł

Osoby, których nie obejmuje rządowa refundacja szczepionek przeciwko grypie mogą skorzystać ze szczepień w pełnej odpłatności. Koszt szczepionki bez refundacji to w zależności od preparatu 50-100 zł.

Jak skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciw grypie?

Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie, nie muszą mieć skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin do wykonania iniekcji. Przed szczepieniem należy jednak wypełnić oświadczenie (można je pobrać z rządowej strony) i porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do zabiegu.

Na szczepienie powinny zgłaszać się jedynie osoby zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Przeciw grypie można zaszczepić się także podczas szczepienia przeciw COVID-19 – obie szczepionki można podać jednocześnie.

Gdzie można zaszczepić się przeciwko grypie? [MAPA PUNKTÓW]

Resort zdrowia przygotował mapę punktów, w których można wykonać bezpłatne szczepienie. .

Zaświadczenia o szczepieniu przeciw grypie na koncie IKP

Zaświadczenie o szczepieniu przeciw grypie pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Żeby zobaczyć szczepienie w systemie, wystarczy wybrać zakładkę „Profilaktyka”, a następnie przejść do „Szczepienia”.

Źródło: materiały Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (www.opzg.pl)