Obserwuj w Google News

Na jakie objawy po szczepieniu AstraZeneką zwracać szczególną uwagę?

2 min. czytania
Aktualizacja 08.04.2021
08.04.2021 10:18
Zareaguj Reakcja

Skoro wiemy już, że po szczepieniu AstraZeneką ryzyko zakrzepicy nie jest większe niż w przypadku innych szczepionek, warto wiedzieć, jakie działania poszczepienne powinny zaniepokoić osoby, które przyjęły ten preparat. Zwróciła na nie uwagę członkini Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Objawy po szczepionce AstraZeneca
fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Europejska Agencja Leków powtórnie pozytywnie wypowiedziała się na temat szczepionki AstraZeneca i jej skuteczności w zapobieganiu COVID-19. Odniosła się też do powiązania preparatu z występowaniem zakrzepicy u osób zaszczepionych. Natomiast dr Sabine Strauss z EMA wymieniła objawy, na które po szczepieniu trzeba zwrócić szczególną uwagę.

EMA o AstraZenece: chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19

Szefowa EMA Emer Cooke przekonywała, że preparat jest skuteczny, bo zapobiega COVID-19, a także hospitalizacji i śmierci z powodu tej choroby. Podkreśliła też, że ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest dużo wyższe niż ryzyko śmiertelności z powodu efektów ubocznych szczepionki.

Choć agencja poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków  zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia, to na podstawie dostępnych dokumentów EMA nie dopatrzyła się konieczności wydawania nowych zaleceń dotyczących podawania szczepionki. - Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka – przekazała EMA w komunikacie.

Zdaniem EMA jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, jaki czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną. Agencja zapowiedziała, że będzie prowadzić dalsze badania w tej sprawie.

Objawy niepożądane po AstraZenece - na co zwrócić uwagę?

Dr Sabine Strauss z EMA na konferencji prasowej podkreśliła, że ważne jest, by lekarze i osoby zgłaszające się na szczepienia zwracały uwagę na wszelkie możliwe symptomy, jakie pojawiają się w pierwszych dwóch tygodniach po podaniu preparatu.
Pacjenci powinni natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli po szczepieniu AstraZeneką wystąpią u nich następujące objawy:

  • duszność,
  • ból klatki piersiowej,
  • obrzęk nogi,
  • uporczywy ból brzucha,
  • objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie,
  • małe plamy krwi pod skórą poza miejscem zastrzyku.

Najczęstsze działania niepożądane po szczepionce AstraZeneca są jednak zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Szczepionka firmy AstraZeneca dopuszczona jest do stosowania u osób powyżej 18. roku życia. Jest tzw. szczepionką wektorową, czyli zawiera wirusa (z rodziny adenowirusów) zmodyfikowanego tak, by zawierał gen do wytwarzania białka z koronawirusa SARS-CoV-2.

Źródło: PAP