116 polskim lekarzom grozi kara za zniechęcanie do szczepień

24.01.2023 09:44

Lekarze, którzy zniechęcają do szczepień, staną przed sądami lekarskimi - donosi serwis Prawo.pl. Chodzi o propagowanie poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Sąd lekarski
fot. Shutterstock

"Zniechęcający do szczepień medycy staną przed sądami lekarskimi. Sprawa dotyczy 116 osób" - pisze serwis Prawo.pl. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się dziennikarze, chodzi o sygnatariuszy listów i apeli Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców.

Sąd lekarski za zniechęcanie do szczepień

Misją Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców jest "Uwolnienie zawodu lekarza i naukowców od zniewolenia i przywrócenie wolności zawodowej i naukowej. Propagowanie profilaktyki i leczenia zgodnego z wyborem lekarza i pacjenta".

Członkowie stowarzyszenia wielokrotnie przekonywali, że szczepionki przeciw COVID-19 nie są bezpieczne i mają eksperymentalny charakter.

Dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, autor bloga prawalekarza.pl, w rozmowie z serwisem Prawo.pl zauważył, że istnieje różnica pomiędzy gwarantowanym w Konstytucji prawem do wolności poglądów a zaleceniami medycznymi. „Dlatego mamy do czynienia z bardzo delikatną materią dotyczącą, z jednej strony wolności wypowiedzi, a z drugiej - wiedzy medycznej. Lekarze mają prawo do głoszenia poglądów. Nie mają natomiast prawa wydawać zaleceń niezgodnych z wiedzą medyczną. Innymi słowy, nie mogą mówić: nie szczepcie się. To byłoby zalecenie medyczne, za które sądy lekarskie mogą ścigać” - wyjaśnia prawnik.

Wnioski o ukaranie 116 lekarzy wpłynęły do trzech sądów we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

Źródło: PAP/Prawo.pl

loader