Obserwuj w Google News

Wkrótce zabraknie leków przeciwbólowych? GIF: będą problemy z dostępnością

1 min. czytania
21.11.2023 11:41
Zareaguj Reakcja

Pacjenci w całej Polsce mogą mieć niedługo problem z dostępem do znanych leków przeciwbólowych. O jakie leki chodzi i czy w aptekach znajdziemy ich zamienniki? Sprawdź szczegóły.

Tych leków przeciwbólowych może zabraknąć
fot. Shutterstock

GIF co tydzień przygotowuje analizę dostępności produktów leczniczych na rynku. W najnowszym zestawieniu Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed możliwymi trudnościami z wykupieniem leków zawierających paracetamol i tramadol. Na rynku brakuje także leku z olanzapiną.

– Odnotowano dużą liczbę zgłoszeń wstrzymań w obrocie w zakresie produktów leczniczych zawierających tramadoli hydrochloridum + paracetamolum, w związku z tym mogą pojawić się utrudnienia w  dostępności do niektórych pozycji lekowych. W obrocie są dostępne odpowiedniki i  zamienniki, co powinno zapewnić kontynuację farmakoterapii dla pacjentów – zapewnia GIF.

Na rynek wrócił produkt leczniczy zawierający pancreatinum, kapsułki dojelitowe, 25 000 j.Ph.Eur. lipazy, 50 kaps., który powinien być już dostępny w aptekach.

GIF apeluje o rozsądne stosowanie antybiotyków

GIF informuje również że w ostatnim tygodniu zaobserwowano nieznaczne zmniejszenie liczby wystawianych recept dla większości substancji z grupy antybiotyków.

– Liczba wystawianych recept na produkty lecznicze zawierające antybiotyki w październiku 2023 r. wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 r. w zakresie leków w formie dla dorosłych, natomiast w przypadku form pediatrycznych odnotowano spadki zapotrzebowania. Poziom realizacji recept utrzymuje się na wysokim poziomie – czytamy.

Jak alarmuje GIF: jednocześnie apelujemy o rozważne przepisywanie i używanie antybiotyków. Wspólne działania wszystkich uczestników rynku mogą pomóc w zapobieganiu niedoborom na rynku w bieżącym sezonie infekcyjnym.

Źródło: Radio ZET/ gov.pl/web/gif