,

Wycofano lek z morfiną. GIF: "Zagrożenie dla pacjentów"

09.03.2023 14:08

GIF wycofuje z obrotu serię leku z morfiną MORFİN HİDROKLORÜR z powodu wady jakościowej, która stanowi "zagrożenie dla pacjentów, jak również aplikującego ten produkt personelu medycznego". Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Pacjent w szpitalu
fot. Shuttesrtock

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy MORFİN HİDROKLORÜR. To lek stosowany do uśmierzania silnego bólu z morfiną.

Chodzi o produkt:

MORFİN HİDROKLORÜR Osel 0.01 g/1 ml (Morphine Hydrochloride), roztwór do wstrzykiwań, 10 ampułek po 1 ml

  • Numer serii: 21646005
  • Data ważności: 30.11.2024 r.
  • Podmiot odpowiedzialny: OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş., Turkey.
  • Podmiot, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego: Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

"Zagrożenie dla pacjentów i personelu medycznego"

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło zgłoszenie podejrzenia wady jakościowej w jednej serii wskazanego wyżej produktu leczniczego z hurtowni farmaceutycznej prowadzonej przez Aesclepios S.A. z siedzibą w Sieradzu. Jeden z odbiorców hurtowni zgłosił trudności w otwieraniu ampułek. Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęły następnie wyniki z postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach w związku ze zgłoszeniem podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych ww. serii produktu leczniczego z działu farmacji szpitalnej Centrum Leczenia Oparzeń im. dr Stanisława Sakiela w Siemianowicach Śląskich.

Powodem tego zgłoszenia również był brak możliwości sprawnego otwierania ampułek leku, kruszenie się szkła, powodujące zranienie personelu medycznego.

Działania wyjaśniające oraz czynności kontrolne przeprowadzone przez WIF potwierdziły brak możliwości sprawnego i bezpiecznego otwierania ampułek przedmiotowego produktu leczniczego, nieregularne otwieranie się ampułek, które może powodować zranienia personelu oraz kruszenie się szkła, które może dostać się do wnętrza ampułki, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla pacjentów, jak również aplikującego ten produkt personelu medycznego – informuje GIF w komunikacie.

W związku z wystąpieniem wady jakościowej GIF podjął decyzję o wycofaniu wskazanej w komunikacie serii produktu.

Logo radiozet Dzieje się