Problemy z insuliną. Ograniczenia dostaw nawet do listopada

13.01.2023 11:40

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) ostrzega przed "tymczasowym ograniczeniem dostaw" trzech popularnych preparatów z insuliną. Sprawdź, o jakie produkty chodzi.

Insulina
fot. Shutterstock

Firma Sanofi, działając w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, informuje o tymczasowym ograniczeniu dostaw w Polsce trzech produktów z insuliną. To zła wiadomość dla tysięcy pacjentów.

Ograniczenia dostaw insuliny w Polsce

Sanofi wyjaśnia, że w ciągu ostatnich miesięcy w miejscu wytwarzania wystąpiły problemy produkcyjne związane z liniami napełniającymi, co spowodowało tymczasowe ograniczenia dostaw.

W komunikacie zaznaczono, że przerwanie leczenia insuliną może potencjalnie zagrażać życiu, dlatego też w celu uniknięcia hiperglikemii i ciężkich powikłań cukrzycy konieczne jest zastosowanie innego preparatu insuliny.

Ograniczenia dostaw insuliny dotyczą produktów:

  • INSUMAN RAPID (insulina ludzka) 100 j.m./ml roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu;
  • INSUMAN BASAL (insulina ludzka) 100 j.m./ml zawiesina do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu;
  • INSUMAN COMB 25 (insulina ludzka) 100 j.m./ml zawiesina do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu.

Dla produktów leczniczych: INSUMAN BASAL i INSUMAN COMB 25 spodziewane są okresowe przerwy w dostawach od lutego do września 2023, natomiast INSUMAN RAPID jest tymczasowo wstrzymany w obrocie od stycznia do końca października 2023.

W informacji zaznaczono, że nie należy włączać nowych pacjentów do leczenia tymi preparatami, a u pacjentów leczonych należy zastosować zamienniki.

Źródło: PAP

loader