Obserwuj w Google News

Problemy z dostępem do leków na cukrzycę. Wstrzymano dostawy do Polski

1 min. czytania
21.09.2023 20:08
Zareaguj Reakcja

Ważna informacja dla pacjentów z cukrzycą. Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o stałym wstrzymaniu dostaw insuliny do wstrzykiwań i doustnego leku przeciwcukrzycowego. Problemy z dostępem do leku mogą mieć także pacjenci z podwyższonym cholesterolem. 

Apteka
fot. Jan BIELECKI/East News

GIF przekazał aptekom i lekarzom informację, że na liście produktów wstrzymanych w obrocie przez podmioty odpowiedzialne na stałe pojawiły się dwa leki na cukrzycę i jeden lek obniżający poziom cholesterolu. 

Chodzi o leki:

  • Insuman Comb 25, insulinum humanum, zawiesina do wstrzykiwań, 100 j.m./ml, 5 wstrzykiwaczy 3 ml SoloStar: zawiesina (insulina) do wstrzykiwań, stosowana w leczeniu cukrzycy.
  • Glucobay 50, acarbosum, tabletki, 50 mg, 90 tabl.: doustny lek przeciwcukrzycowy, zmniejszający stężenie glukozy we krwi, hamujący aktywności alfa-glukozydaz i spowalniający trawienie węglowodanów złożonych.
  • Atozet, ezetimibum + atorvastatinum, tabletki powlekane, 10 mg + 40 mg, 30 tabl. w blistrze: preparat złożony zawierający inhibitor reduktazy HMG-CoA oraz lek wybiórczo hamujący wchłanianie cholesterolu i pochodnych steroli roślinnych w jelitach.

Z informacji GIF wynika, że obrót powyższymi produktami na polskim rynku jest marginalny lub są dostępne odpowiedniki, zatem stałe wstrzymanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na leczenie pacjentów. Pacjenci, którzy przyjmują leki wskazane na powyższej liście, powinni skontaktować się z lekarzem prowadzącym.