Obserwuj w Google News

Podrabiane leki zbierają śmiertelne żniwo. “Tysiące ofiar przedawkowania”

2 min. czytania
14.11.2023 12:22
Zareaguj Reakcja

Lekomania to poważny nałóg, którego skutki mogą być śmiertelne. Szacuje się, że w USA ponad 2 miliony osób jest uzależnionych od opioidów. Jednak nie tylko sfałszowane opioidy zabijają: coraz częściej przyczyną są podrabiane leki o całkiem innej zawartości.

Przedawkowane leki przyczyną coraz większej liczby zgonów
fot. Shutterstock

Największym zagrożeniem, jeśli chodzi o uzależnienia od leków w USA, jest nielegalny fentanyl. To bardzo silny lek przeciwbólowy, który wykorzystuje się m.in. w leczeniu przewlekłego bólu czy w anestezjologii. Określany jest jako narkotyczny lek przeciwbólowy i działa silniej od morfiny. Niektóre grupy przestępcze wykorzystują go jako dodatek do narkotyków ( kokainy, heroiny). Jednak coraz bardziej palącym problemem stają się podrabiane leki.

Sfałszowane leki powodują wzrost liczby zgonów

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowało raport, według którego, ponad 54 tys. zgonów w USA było wynikiem przedawkowania. Szczegółowa analiza prowadzona między lipcem 2019 a grudniem 2021 wykazała, że blisko 5 proc.  wszystkich przypadków śmiertelnych było uwarunkowane nadmiernym stosowaniem podrobionych produktów leczniczych. Z największym problemem borykała się zachodnia część Stanów Zjednoczonych. W tych obszarach końcem 2021 roku śmiertelność w wyniku przedawkowań stanowiła aż 15 proc. zgonów.

Te leki są podrabiane najczęściej

W większości podrabianych leków wykryto fentanyl, ale też benzodiazepiny, kokainę metamfetaminę oraz ksylazynę. Ponad 55 proc. zgonów było spowodowanych przedawkowaniem podrobionego oksykodonu. Około 17 proc. sfałszowanych pigułek dotyczyło alprazolamu — leku psychotropowego z grupy anksjolityków. Jest on zalecany w krótkotrwałym (do 4. tygodni) leczeniu stanów lękowych. Jak podkreślają eksperci, w niektórych przypadkach do zgonu dochodziło po połączeniu oksykodonu i alprazolamu. Z przedawkowania najczęściej umierają młodzi ludzie: największy odsetek zgonów odnotowano w dwóch grupach wiekowych: między 15. a 24. rokiem życia (40 proc. osób zmarło w wyniku przedawkowania połączeniem oksykodonu z alprazolamem) oraz między 25. a 34. rokiem życia (wszystkie możliwe warianty sfałszowanych leków).

ZOBACZ: Jak działają opioidy? Sprawdź, kto może je stosować

Również w Polsce kupowanie leków z niepewnych źródeł stanowi zagrożenie dla zdrowia. Niedawno GIF informował o wzmocnieniu nadzoru farmaceutycznego. Pamiętajmy, że leki przez Internet może sprzedawać wyłącznie apteka, która prowadzi również działalność stacjonarną.

Źródło: Radio ZET/cdc.gov/mgr.farm