,

"Naturalny Ozempic" króluje na Tik Toku. Eksperci ostrzegają

01.06.2023
Aktualizacja: 01.06.2023 11:31

"Naturalny Ozempic" to termin, który rozpowszechnia się za pomocą Tik Toka. Chodzi o berberynę - związek, który ma ułatwiać odchudzanie. To ryzykowne - ostrzegają eksperci.

Berberyna
fot. TikTok @beingsavv

Hasztag #berberine króluje na Tik Toku. Zgromadził już ponad 80 mln wyświetleń i liczba ta wciąż rośnie. Internauci przekonują, że znaleźli "cudowny patent" na odchudzanie i to w dodatku "prosto z natury". A eksperci ostrzegają.

Berberyna - właściwości zdrowotne

Berberyna to związek z grupy alkaloidów izochinolinowych, tej samej, co kodeina i morfina. Pozyskiwany jest z drzewa Berberysu Zwyczajnego i od stuleci wykorzystywany w medycynie chińskiej.

Właściwości zdrowotne berberyny to m.in.:

  • działa przeciwzapalnie;
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi;
  • obniżają poziom cholesterolu całkowitego, tzw. złego cholesterolu i trójglicerydów;
  • chroni przed stresem oksydacyjnym - ma działanie przeciwnowotworowe i przeciwstarzeniowe;
  • normalizuje poziom cukru we krwi;
  • poprawia insulinowrażliwość, w tym także w zespole metabolicznym.

I to właśnie ten ostatni punkt budzi najwięcej emocji. "Wykazano, że podawanie berberyny przez 3 miesiące pacjentom z zespołem metabolicznym obniża BMI (czyli Body Mass Index), poprawia stosunek leptyna/adiponektyna (leptyna to hormon odpowiedzialny za uczucie sytości, a adiponektyna stymuluje metabolizm tkanki tłuszczowej oraz zwiększa wrażliwość tkanki mięśniowej i komórek wątroby na insulinę, zwiększając tym samym insulinowrażliwość tkanek)" - wyjaśnia dr n. farm. Magdalena Obrzut na stronie Pana Tabletki.

Berberyna na odchudzanie?

Internauci chwalą się na Tik Toku spektakularnymi metamorfozami, jakie przeszli za sprawą berberyny:

"Zaczęłam tydzień temu - ponad 2,5 kg mniej".
"Dwa tygodnie na berberynie - ponad 3,5 kg w dół".
"Dziewiąty tydzień na berberynie i ponad 8 kg".

Eksperci ostrzegają jednak, że bezpieczeństwo długotrwałego stosowania berberyny wciąż nie zostało potwierdzone badaniami klinicznymi, a pojawiły się już doniesienia o działaniach niepożądanych.

"Upatruje się jej potencjał w terapii cukrzycy, problemów skórnych, przy odchudzaniu, a także jako naturalny antybiotyk. Na obecnym etapie wiedzy nie można jednak mówić o dowiedzionych klinicznie w różnorodnych niezależnych badaniach efektach stosowania tej substancji" - pisze mgr farm. Natalia Kowalewska na stronie aptekarosa.pl.

"Istnieją również doniesienia, że przy długotrwałym stosowaniu Berberyna może akumulować się w wątrobie i mięśniu sercowym" - czytamy we wpisie dr n. farm. Magdalena Obrzut u Pana Tabletki.

Źródła: "Berberyna - jakie ma właściwości? Zastosowanie i działanie berberyny" N. Kowalewska, aptekarosa.pl; "Berberyna - hit czy kit?" M. Obrzut, pantabletka.pl, Tik Tok @beingsavv

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

logo Tu się dzieje