,

Wycofano znany lek na tarczycę. "Nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia"

09.03.2023 15:11

Uwaga, gIF wycofuje z obrotu wiele serii znanego leku na tarczycę. W produkcie stwierdzono obniżoną zawartość substancji czynnej i z tego powodu "nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia pacjenta". Chodzi o lek stosowany m.in. w leczeniu wola i niedoczynności tarczycy.

Badanie tarczycy
fot. Shutterstock

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy TIROSINT SOL (Levothyroxinum natricum) w różnych seriach i dawkach. To lek doustny zawierający lewotyroksyną - syntetyczny analog naturalnej tyroksyny (T4), hormonu tarczycy. Preparat stosowany jest w leczeniu wola tarczycy, niedoczynności tarczycy, nowotworu tarczycy oraz w hamowaniu czynności tarczycy w celach diagnostycznych.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od Osoby Wykwalifiowanej z IBSA Farmaceutici Italia S.r.L dotycząca uzyskania wyników poza specyfikacją w zakresie zawartości substancji czynnej - sól sodowa lewotyroksyny dla różnych serii produktu TIROSINT SOL. Z uwagi na obniżoną zawartość substancji czynnej stwierdzoną w ww. seriach produktów, nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia pacjenta wynikającego ze zmniejszonej skuteczności działania leku. W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju kilku serii przedmiotowych produktów leczniczych.

Szczegóły dot. leku (wykaz wycofanych serii) znajdują się na stronie GIF.

Logo radiozet Dzieje się