Obserwuj w Google News

GIF wycofuje znany lek do wstrzykiwań. Ampułki kruszą się przy otwieraniu

1 min. czytania
04.09.2023 08:21
Zareaguj Reakcja

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje lek z Indii, który został czasowo dopuszczony do obrotu na podstawie zgody Ministra Zdrowia. Przyczyną jest kruszenie się ampułek przy otwieraniu, co stanowi zagrożenie dla pacjentów.

GIF wycofuje popularny lek do wstrzykiwań
fot. Radio Zet

W piątek (1 września) Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju leku o nazwie:

Tranexamic acid injection BP, (Acidum tranexamicum), 500 mg/5 ml, roztwór do wstrzykiwań, opakowanie 10 ampułek numer serii: V22192 termin ważności: 31.07.2024 r.

Lek zawiera kwas traneksamowy. Należy on do grupy leków nazywanych lekami przeciwkrwotocznymi, lekami przeciwfibrynolitycznymi. Podaje się go dożylnie, w celu zapobiegania i leczenia krwawień wywołanych przez proces, który hamuje krzepnięcie krwi, nazywany fibrynoliząProducentem jest RemDcion Healthcare International (zlokalizowany w Indiach).

Podmiot, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego to ZF Polpharma S.A. Pass z siedzibą w Pass. Decyzja GIF była reakcją na  zgłoszenia z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Olsztynie i w Poznaniu oraz z Hurtowni Farmaceutycznej w Łodzi

“Zagrożenie dla zdrowia i życia”

Jak podaje GIF, powodem wycofania leku jest kruszenie się ampułki w trakcie otwierania, co grozi przedostaniem się do strzykawki szkła. Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności

– Na podstawie zgromadzonych danych występuje zagrożenie zdrowia i życia dla pacjenta w związku z brakiem możliwości użycia przedmiotowego środka znieczulającego podczas zabiegu operacyjnego, a użycie go grozi możliwością podania pacjentowi leku zawierającego szkło – czytamy w decyzji GIF.