Obserwuj w Google News

Cztery leki wstrzymane w obrocie. "Tylko do wyczerpania zapasów"

2 min. czytania
25.05.2023 12:27
Zareaguj Reakcja

GIF informuje, że niebawem z polskich aptek znikną cztery ważne leki. Produkty te będą dostępne do wyczerpania zapasów, a potem nie będą już sprowadzane do Polski. Nie wiadomo, czy i kiedy będą znów dostępne w aptekach. Sprawdź, które leki zostały wycofane z Polski.

Cztery leki wstrzymane w obrocie. "Tylko do wyczerpania zapasów"
fot. ---

Na kolejnej liście produktów leczniczych o utrudnionej dostępności na terytorium Polski (zestawienia publikowane są co dwa tygodnie), GIF uwzględnił cztery leki, które zostały wstrzymane w obrocie.

Leki do odwołania nie będą już trafiać do Polski. Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował, że będą dostępne wyłącznie do wyczerpania zapasów. Wśród preparatów znalazł się m.in. lek na zapalenie wątroby, lek na serce i tabletki na bezsenność.

Chodzi o produkty:

  1. Imovane, zopiclonum, tabletki powlekane, 7,5 mg, 20 tabletek - lek na bezsenność, ułatwiający zasypianie.
  2. Lamivudine Mylan lamivudinum, tabletki powlekane, 150 mg, 60 tabletek - stosowany w leczeniu długotrwałego (przewlekłego) wirusowego zapalenia wątroby typu B u dorosłych.
  3. Oxycardil 120, diltiazemi hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 120 mg, 30 tabletek - stosowany jest w chorobie niedokrwiennej serca pod postacią dusznicy bolesnej stabilnej, dusznicy bolesnej niestabilnej lub dusznicy bolesnej naczynioskurczowej (postać Prinzmetala). A także w przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego.
  4. Urokinase medac, urokinasum, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji - pomaga rozpuszczać skrzepliny krwi w płucach, żyłach głębokich, tętnicach obwodowych (np. w nogach), centralnych cewnikach żylnych (cewniki umieszczone w dużych żyłach w szyi, klatce piersiowej lub pachwinie) i przetokach tętniczo-żylnych do hemodializy.

Lista przygotowana przez GIF trafia do samorządu lekarskiego oraz aptekarskiego, a także do przedstawicieli producentów leków. Jest wskazówką dla lekarzy, którzy odpowiadają za wybór leków dla pacjentów oraz dla farmaceutów, którzy mogą przygotować się na możliwe braki danego produktu leczniczego.