Obserwuj w Google News

Trzy ważne leki znikają z aptek. Problemy z dostępnością do końca września

2 min. czytania
31.08.2023 08:48
Zareaguj Reakcja

GIF ostrzega: niebawem zostaną wstrzymane dostawy trzech popularnych leków o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwpsychotycznym. Może ich brakować w polskich aptekach aż do końca września.

3 ważne leki znikają z aptek. GIF publikuje listę
fot. Radio Zet

Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował najnowszą listę leków o utrudnionej dostępności na terenie Polski. To wynik analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF: informacje pochodzą z aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni czy podmiotów odpowiedzialnych.

Zabraknie głównie leków o działaniu przeciwdepresyjnym i przeciwpsychotycznym, takich jak:

  1. Zypadhera – lek stosowany w łagodzeniu objawów schizofrenii. GIF otrzymał informację od podmiotu odpowiedzialnego o wstrzymaniu obrotu wszystkimi dawkami produktu do 30 września 2023 r.– lek stosowany w łagodzeniu objawów schizofrenii. GIF otrzymał informację od podmiotu odpowiedzialnego o wstrzymaniu obrotu wszystkimi dawkami produktu do 30 września 2023 r.
  2. Fevarin –  lek stosowany w leczeniu depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Podmiot odpowiedzialny poinformował o wstrzymaniu dostaw: Fevarin 50 mg, tabletki powlekane – planowana data wznowienia z dniem 30 września 2023 r. Fevarin 100 mg, tabletki powlekane – planowana data wznowienia z dniem 30 listopada 2023 r.
  3. Medikinet CR – stosuje się go w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u pacjentów powyżej 6 roku życia. W ostatnim czasie utrzymała się utrudniona dostępność do produktów:
  • Medikinet CR 5 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde
  • Medikinet CR 10 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde
  • Medikinet CR 20 mg, kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde

– Podmiot odpowiedzialny przekazał, że trudności z dostępnością do wyżej wymienionych produktów wynikała z opóźnień z wydaniem licencji wywozowych po stronie Niemieckiego odpowiednika GIF oraz że dostawy pojawią się w bieżącym tygodniu – informuje GIF.

Ponadto, pacjenci mogą mieć trudności z wykupieniem maści ocznej Dexamytrex (terminy dostaw przesunięte na połowę października). Stopniowo powinna poprawiać się dostępność leków na cukrzycę (Trulicity, Victoza) – dostawy przewidziane są na wrzesień.

Poprawiła się dostępność leków zawierających penicylinę, a w przypadku pozostałych antybiotyków odsetek realizacji recept utrzymuje się na stabilnym poziomie.