Obserwuj w Google News

GIS: znany suplement diety na osteoporozę wycofany – zawiera niebezpieczną substancję

2 min. czytania
10.09.2021 10:00
Zareaguj Reakcja

Suplementy diety na osteoporozę zostały wycofane z aptek z powodu zanieczyszczenia niebezpieczną substancją. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że produktów nie należy spożywać.

Wycofany suplement diety na osteoporozę
fot. Shutterstock

Firmy Natur Produkt PHARMA Sp. z o.o. oraz Natur Produkt ZDROVIT Sp. z o.o. wycofują ze sprzedaży niektóre partie suplementów diety pod nazwą Molekin Osteo – o czym został poinformowany GIS. Do produkcji tych partii suplementów został użyty węglan wapnia zanieczyszczony 2-chloroetanolem.

2-chloroetanol jest substancją pochodną tlenku etylenu. Tlenek etylenu, z którego prawdopodobnie powstało zanieczyszczenie, jest niedopuszczony do stosowania w żywności w Unii Europejskiej.

Szczegóły wycofanych suplementów na osteoporozę

Wycofaniu podlegają tylko i wyłącznie wskazane poniżej partie produktu:

Nazwa wycofanego produktu: Molekin Osteo, 60 tabletek

Nr. wycofanych partii:

  • 265564 z datą minimalnej trwałości 05.2023
  • 265566 z datą minimalnej trwałości 05.2023
  • 270023 z datą minimalnej trwałości 06.2023
  • 270283 z datą minimalnej trwałości 06.2023
Wycofany Molekin Osteo, 60 tabletek
fot. Wycofany Molekin Osteo, 60 tabletek

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by nie spożywać partii wyrobów określonych w tym komunikacie.

Odbiorcy produktów na osteoporozę, które są wycofywane z ryku, zostali poinformowani przez Firmy Natur Produkt PHARMA Sp. z o.o. oraz Natur Produkt ZDROVIT Sp. z o.o. o tych działaniach.

Firmy Natur Produkt PHARMA Sp. z o.o. oraz Natur Produkt ZDROVIT Sp. z o.o. poinformowały swoich odbiorców o wycofaniu z rynku wyżej wskazanych partii suplementu diety Molekin Osteo. Natomiast organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania tych produktów z obrotu.

Co to jest tlenek etylenu?

Z powodu obecności tlenku etylenu w żywności GIS wycofuje ostatnio ze sklepów dużo różnych produktów. Tlenek etylenu jest łatwopalnym, bezbarwnym gazem o zapachu przypominającym eter. Używa się go przy produkcji m.in. środków chemicznych i materiałów, ale służy też do sterylizacji sprzętu medycznego w szpitalach. Jest uznawany za substancję o działaniu genotoksycznym i kancerogennym i stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów niezależnie od jego poziomu. ETO jest zakazany w UE do stosowania w żywności w jakiejkolwiek ilości.

Zatrucie tlenkiem etylenu może powodować m.in.: ból gardła, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, nudności, bóle głowy, drgawki, wymioty.

Źródło: GIS