Obserwuj w Google News

FDA: w tych lekach może znajdować się substancja rakotwórcza

2 min. czytania
10.08.2022 13:18
Zareaguj Reakcja

W lekach na cukrzycę znanego producenta może znajdować się rakotwórcza substancja. Taką informację opublikowała amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Sprawdź, o które leki chodzi. 

Leki w aptece
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poinformowała we wtorek 9 sierpnia, że niektóre próbki sitagliptyny, związku zawartego w lekach przeciwcukrzycowych firmy Merck - Januvia i Janumet, były skażone potencjalnym czynnikiem rakotwórczym. Agencja poinformowała, że tymczasowo pozwoli firmie Merck na dystrybucję leków z sitagliptyną zawierającą wyższą niż normalnie dopuszczalną ilość zanieczyszczenia Nitroso-STG-19, znanego również jako NTTP, w celu uniknięcia niedoborów preparatów, których potrzebują pacjenci.

- Sitagliptyna jest lekiem na receptę stosowanym do kontrolowania wysokiego poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Przerwanie przyjmowania sitagliptyny bez uprzedniej rozmowy z lekarzem może być niebezpieczne dla pacjentów z tym schorzeniem. FDA zaleca, aby lekarze przepisujący leki nadal stosowali sitagliptynę, gdy jest to klinicznie uzasadnione, aby zapobiec przerwom w leczeniu pacjentów - napisano w komunikacie na stronie FDA.

NTTP należy do klasy związków nitrozoaminowych, z których niektóre są sklasyfikowane jako prawdopodobne czynniki rakotwórcze u ludzi. Z tego powodu niektórzy producenci leków musieli wycofać niektóre ich partie z rynku, chodzi m.in. o Chantix - kurację antynikotynową firmy Pfizer oraz leki z ranitydyną Zantac do leczenia zgagi. Nitrozoaminy są powszechne w wodzie i żywności, w tym wędlinach i grillowanych mięsach, produktach mlecznych i warzywach. Narażenie na zanieczyszczenia powyżej akceptowalnych poziomów przez długi czas może zwiększyć ryzyko raka.

Firma Merck wykryła, że niektóre partie leków zawierają zanieczyszczenia, i wdrożyła dodatkowe kontrole jakości, aby upewnić się, że jej leki spełniają tymczasowe dopuszczalne limity.

- Jesteśmy pewni bezpieczeństwa, skuteczności i jakości naszych leków zawierających sitagliptynę – napisali w oświadczeniu przedstawiciele firmy Merck.

Źródło: reuters.com. fda.gov