Oceń
- Deficyt antybiotyków, leków przeciwbólowych i hormonalnych
- Tych leków brakuje w aptekach [LISTA]
- Tych leków nie wywieziesz z kraju
Portal GdziePoLek.pl opublikował raport dotyczący braku dostępności leków w polskich aptekach (stan na październik 2022 r.). Z raportu wynika, że dostępność m.in. antybiotyków, czy leków na cukrzycę zmniejszyła się o połowę.
Deficyt antybiotyków, leków przeciwbólowych i hormonalnych
Portal GdziePoLek informuje w najnowszym raporcie o znaczących utrudnieniach w dostępie do antybiotyków. Chodzi o preparaty z grupy penicylin, które są stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych, w tym w leczeniu zakażeń uszu, nosa i gardła. Statystyki wskazują też duże spadki dostępności antybiotyków z amoksycyliną oraz zawierających połączenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym.
- Zaczyna odczuwalnie spadać dostępność leku Activelle - tabletek zawierających hormony (estradiol półwodny i noretysteron) stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej - informuje GdziePoLek.pl. - Praktycznie nie do kupienia jest lek przeciwmigrenowy zawierający zolmitryptan pod nazwą handlową Zolmiles - wylicza portal. Brakuje także leków przeciwbólowych w czopkach (Tramal).
W raporcie wskazano, że drastycznie spadła dostępność leku Tegretol CR 200 i Tegretol CR 400. To lek przeciwpadaczkowy, który ze względu na mechanizm działania może być stosowany także w innych schorzeniach takich jak psychoza maniakalno-depresyjna, alkoholowy zespół abstynencyjny czy wybrane typy nerwobólu.
Tych leków brakuje w aptekach [LISTA]
- Wiele leków z poprzedniej listy wróciło do aptek, a z drugiej strony pojawiło się sporo nowych deficytów - informuje GdziePoLek.pl. - Liczba brakujących leków pozostaje wysoka, chociaż spadła do 34 pozycji w porównaniu z 37 w ostatnim raporcie z sierpnia. Bardzo duży wpływ na ten wynik ma jednak sytuacja z antybiotykami. Gdyby zabrakło ostatnich dostępnych teraz zamienników poszukiwanych antybiotyków, lista powiększyłaby się natychmiast o 10 pozycji - donosi portal.
Aktualna liczba deficytów produktów na receptę ze spadkiem dostępności w aptekach o co najmniej 50% i brakiem łatwo dostępnych zamienników:
- Activelle
- Augumentin ES
- Bacttroban, maść do nosa
- Betoptic S
- Depo-Provera 150 mg/ml, 3,3 ml
- Duac (10 mg + 30 mg)/g
- Duracef 0,25 g/5ml
- Ferrum Lek, tabletki
- Insuman Comb 25 Solostar
- Laticort 0,1%, maść
- Nevanac 0,3%
- Nevanac 0,1%
- Ospen 1000, 30 tabletek
- Ospen 1500, 30 tabletek
- Osteogenon
- Ozempic 0,5 mg
- Ozempic 0,25 mg
- Ozempic 1 mg
- Pneumovax 23
- Posterisan H
- Pylera
- Rimantin
- Sabril
- Structum
- Tegretol CR 200
- Tegretol CR 400
- Torecan, czopki
- Tramal, czopki
- Ulgastran
- Unasyn
- Varilrix
- Victoza
- Zolmiles, 2,5 mg
- Zolmiles, 5 mg
Tych leków nie wywieziesz z kraju
Ministerstwo zdrowia opublikowało nową listę "antywywozową". Są na niej produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności, których nie wolno wywozić poza granice Polski.
Tzw. lista antywywozowa obejmuje 200 pozycji. W aktualnym wykazie są m.in. insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insuman Basal, Liprolog, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin N oraz Polhumin R.
Wykaz obejmuje też np. środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG i Nutramigen PURAMINO. W wykazie są także m.in. lek przeciwzakrzepowy Clexane, roztwór do nebulizacji Berodual, aerozole inhalacyjne Trimbow oraz Symbicort i stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic.
Źródło: gdziepolek.pl,
Oceń artykuł