Obserwuj w Google News

Zatwierdzono kolejny lek na otyłość. Redukuje wagę nawet o jedną piątą

2 min. czytania
14.11.2023 10:49
Zareaguj Reakcja

Liczba dostępnych leków na odchudzanie rośnie niemal z miesiąca na miesiąc. Już niebawem na rynek apteczny wejdzie nowy preparat przeznaczony do leczenia nadwagi i otyłości. Został właśnie zatwierdzony przez FDA. Jest niezwykle skuteczny, bo pozwala zmniejszyć masę ciała nawet o 20 proc. To Zepbound, który jest też, niestety, bardzo drogi.

Zepbound to kolejny lek na otyłość
fot. Shutterstock

Na początku listopada Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek iniekcyjny do leczenia otyłości i nadwagi u osób dorosłych, które mają również co najmniej jedno schorzenie związane z nadmierną masą ciała, takie jak nadciśnienie lub wysoki poziom cholesterolu. Agencja zatwierdziła Zepbound (tirzepatyd) do stosowania jako dodatek do diety niskokalorycznej i zwiększonej aktywności fizycznej.

Zepbound – nowy lek na otyłość

Substancją aktywną leku Zepbound jest tirzepatyd. Składnik ten jest już zatwierdzony jako lek Mounjaro do stosowania, wraz z dietą i ćwiczeniami, w celu poprawy poziomu cukru we krwi u dorosłych z cukrzycą typu 2 – podała FDA w komunikacie.

– Otyłość i nadwaga to poważne schorzenia, które mogą być związane z niektórymi z głównych przyczyn zgonów, takich jak choroby serca, udar i cukrzyca – powiedział dr John Sharretts, dyrektor Wydziału Cukrzycy, Zaburzeń Lipidowych i Otyłości w Centrum Oceny Leków i Badań FDA. – W świetle rosnących wskaźników zarówno otyłości, jak i nadwagi w Stanach Zjednoczonych, zatwierdzenie leku zaspokaja potrzeby pacjentów.

Tak jak niemal na całym świecie, w Stanach Zjednoczonych podobne leki jak Zepbound, takie jak Wegovy, na otyłość i nadwagę, oraz Ozempic, na cukrzycę, stały się bardzo popularne. W USA, około 70 proc. dorosłych jest otyłych lub ma nadwagę, a wiele z nich ma również co najmniej jedno schorzenie związane z nadmiarem masy ciała – twierdzi FDA.

Zepbound – jakie działanie ma lek?

„Zepbound aktywuje receptory hormonów wydzielanych z jelita (glukagonopodobny peptyd-1, czyli GLP-1, i glukozozależny polipeptyd insulinotropowy GIP) w celu zmniejszenia apetytu i spożycia pokarmu. Zepbound podaje się we wstrzyknięciu pod skórę raz w tygodniu, a dawkę należy zwiększać przez cztery do 20 tygodni, aby osiągnąć docelowe dawki 5 mg, 10 mg lub 15 mg raz w tygodniu. Maksymalna dawka leku Zepbound wynosi 15 mg raz w tygodniu” – informuje FDA.

Zepbound został przetestowany pod kątem skuteczności w dwóch randomizowanych, podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo badaniach. W jednym z nich – brało w nim udział ponad 2500 dorosłych – osoby przyjmujące Zepbound, stosując dietę i ćwiczenia fizyczne, straciły średnio 22 kg przy najwyższej dozwolonej dawce i 15 kg przy najniższej dawce, w porównaniu do 3 kg przy placebo. Na początku badania średnia waga uczestników wynosiła prawie 105 kg.

Działania niepożądane leku Zepbound mogą obejmować:

  • nudności
  • biegunkę
  • wymioty
  • zaparcia
  • dyskomfort w jamie brzusznej
  • ból.

Zepbound to drogi lek – miesięczna kuracja nim to koszt ponad 1000 USD (ok. 4 tys zł), co może ograniczyć liczbę osób, które będzie na niego stać, zwłaszcza że ubezpieczenie nie pokrywa kosztów leków odchudzających w USA. Producent będzie się jednak starał, by lek włączyć do częściowej refundacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET / FDA: „FDA Approves New Medication for Chronic Weight Management”